Czynnik Latte? Zobacz co tak naprawdę rujnuje Twój budżet

0
36

Jak zlokalizować i pozbyć się CZYNNIKA LATTE?

Słowo „latte” kojarzy Ci się z kawą? Bardzo słusznie. Po tym tekście jednak będziesz miała także inne skojarzenie – FINANSE. W jaki sposób kawa może wiązać się z finansami i domowym budżetem? O tym w dzisiejszym artykule.

Czynnik latte – co to jest?

Czynnik latte (z angielskiego „latte factor”) to takie wydatki, które są raczej drobne i bez których mogłybyśmy się teoretycznie obyć, ale ze względu na to, że nie kosztują nas wiele, nie rezygnujemy z nich. Przykładem takiego wydatku jest np. kawa – jej koszt nie rujnuje naszego budżetu, ale trzeba przyznać, że jeśli ktoś sumiennie by nas podliczył i zsumował wszystkie drobne przecież kwoty, które wydałyśmy na kawę, zebrałaby się całkiem spora sumka.

Przykłady czynników latte

Kawa to niejedyny przykład czynnika latte, więc jeśli nie pijesz kawy to nie znaczy, że „problem latte” Cię nie dotyczy. Pod nazwą „czynnika latte” kryją się różne wydatki, bez których możesz się obyć i które kupujesz często, bo nie kosztują dużo lub po prostu z przyzwyczajenia. Jeśli nie jest to kawa, to może być to woda, którą kupujesz w kiosku w drodze na siłownię.

Zwykła butelka wody, którą równie dobrze mogłabyś wziąć z domu. Nie ćwiczysz na siłowni? Inne przykłady czynników latte to np. rzeczy z automatu (kanapki, czekolada, batoniki), drożdżówki, posiłki z restauracji, pizza, papierosy czy gazety i czasopisma albo krzyżówki kupowane do pociągu.

 

Zobacz jak dużo pieniędzy wydajesz na drobne wydatki

Jak zlokalizować czynnik latte w wydatkach?

Aby określić, co jest u Ciebie czynnikiem latte, zastanów się jakie rzeczy kupujesz dość regularnie – kilka razy na tydzień, raz na tydzień, dwa razy na miesiąc, raz na miesiąc, codziennie itp. Weź pod uwagę oczywiście takie rzeczy, z których możesz zrezygnować – jeśli codziennie dojeżdżasz do pracy i wydajesz 10 zł na bilet, bo nie masz obecnie żadnej alternatywy tańszego dojazdu, wydatki na bilety nie będą u Ciebie czynnikiem latte. Poszukaj go gdzie indziej – w tych wydatkach, które mogłyby zostać (przynajmniej teoretycznie) zredukowane lub ograniczone.

Jeśli co miesiąc prowadzisz statystyki związane z wydawaniem, możesz je wykorzystać. Przeanalizuj miesięczne wydatki i poszukaj w nich takich, które potencjalnie mogą być czynnikami latte.

Oblicz effect latte

Jeśli chcesz dowiedzieć się ile mogłabyś zaoszczędzić redukując niekonieczne wydatki do zera, możesz pokusić się o obliczenie efektu latte. Aby to zrobić spisz na oddzielnej kartce lub w osobnym arkuszu Excela wszystkie swoje czynniki latte wraz z podaniem ich cen jednostkowych (np. kawa na wynos za 13 zł oznacza, że 1 taka kawa kosztuje 13 zł). Następnie stwórz kolumnę, w której spiszesz częstotliwość dokonywanych zakupów (jeśli kupujesz tą kawę 2 x na tydzień, wpisz „2 x na tydzień”). W następnym kroku oblicz częstotliwość wykonania w miesiącu (przyjmij, że w miesiącu jest 4 tygodnie – w powyższym przykładzie będzie to 8, bo 2 * 4 tygodnie w miesiącu daje wynik 8).

Dalej możesz już obliczyć ile miesięcznie wydajesz na dany cel – przemnóż obliczoną przed chwilą liczbę przez cenę jednostkową danej rzeczy (w przypadku kawy będzie to 8 * 13 zł, czyli 104 zł). Oblicz też roczne wydatki na czynniki latte – miesięczne wydatki przemnóż przez 12, bo w roku mamy 12 miesięcy (w naszym przykładzie będzie to 12 * 104 zł, czyli 1248 zł). Jeśli wśród swoich wydatków znalazłaś więcej niż jeden czynnik latte, zrób takie obliczenia dla każdego z nich. Na koniec zsumuj wydatki miesięczne dla wszystkich efektów latte – w ten sposób dowiesz się, ile możesz zaoszczędzić jeśli zupełnie zrezygnujesz ze zbędnych zakupów. Kiedy dodasz do siebie roczne wydatki, dowiesz się ile zaoszczędzisz w ciągu roku.

Darmowe substytuty, czyli czym zastąpić czynnik latte?

Oczywiście może być tak, że choć chciałabyś z czegoś zrezygnować, jesteś do tego bardzo przyzwyczajona i nie masz pomysłu na to, czym możesz daną rzecz zastąpić. Jeśli chodzi o czasopisma modowe, to wiedzę na temat aktualnych trendów możesz znaleźć za darmo w Internecie. Słodycze i drożdżówki możesz przygotować w domu – podobnie jak posiłki do pracy.

Gdy Twoim problemem jest kawa z automatu lub z kawiarni, być może po prostu potrzebujesz ciepłego napoju. Jeśli tak jest, a jesteś poza domem, zainwestuj w kubek termiczny lub mały termos, który zmieści Ci się do torebki i choć nie będzie zajmować zbyt dużo miejsca, okaże się bardzo użyteczny. Taki gadżet powinien utrzymywać ciepło, a to oznacza, że swoją ulubioną kawę będziesz mogła przygotować w domu, przed wyjściem do pracy czy na uczelnię, a potem po kilku godzinach ją wypić.

 

Oceń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here