Czy inwestycja w fundusze ETF jest opłacalna? Wyjaśniamy!

0
64
fundusze EFT

Na inwestycję w fundusze ETF z roku na rok decyduje się coraz więcej osób. Czy ulokowanie środków w ETF-y będzie dobrą decyzją w przypadku osób początkujących i czy tego typu inwestycje są opłacalne? Szereg istotnych informacji na temat specyfiki inwestowania w fundusze ETF prezentujemy w poniższym artykule.

Czym są fundusze ETF? 

Fundusze ETF (ang.  Exchange Traded Fund) to określenie dla giełdowego funduszu inwestycyjnego, którego zasady działania są następujące. Funkcjonuje on praktycznie tak samo jak szereg popularnych funduszy inwestycyjnych. Proces inwestowania w ETF-y jest realizowany z poziomu konta inwestycyjnego należącego do danej osoby. Fundusze ETF są szeroko dostępne, dlatego mogą w nie inwestować tak naprawdę wszystkie zainteresowane osoby. Z ogólnodostępnych statystyk wynika, że obecnie w skali globalnej istnieje prawie 6 tysięcy funduszy ETF. 

Warto wskazać, że cechą charakterystyczną funduszy ETF jest fakt, iż jest to fundusz śledzący cenę określonych aktywów, na przykład metali szlachetnych, akcji, obligacji bądź jakichkolwiek innych aktywów. Podstawowa różnica pomiędzy standardowymi funduszami a ETF-ami polega na tym, że ETF-y są uznawane za fundusze uczestniczące w obrocie giełdowym. Ich cechą rozpoznawczą jest elastyczność i płynność. Kupując fundusz ETF nie stajemy się posiadaczem akcji konkretnej firmy, tylko papieru wartościowego, który ma za zadanie naśladować jej aktualną wartość. 

Jak kupić fundusze ETF? 

Obecnie istnieje szereg możliwości inwestowania kapitału w formule online. Bez wychodzenia z domu możemy zaopatrzyć się w wybrane akcje, obligacje a także w fundusze ETF. Wystarczy, że skorzystamy z usług wybranej instytucji finansowej. Większość osób w ETF-y zaopatruje się w domach maklerskich bądź u zagranicznych brokerów.

Alokując swoje środki w tego typu fundusze trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że taka inwestycja obarczona jest wysokim poziomem ryzyka, dlatego w pierwszej kolejności należy koniecznie dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki inwestowania w tej formule. Dzięki temu ograniczymy ryzyko towarzyszące takim inwestycjom. 

Inwestujesz w ETF? Pamiętaj o opłatach dla inwestorów

Niewątpliwym atutem inwestowania w fundusze ETF jest fakt, iż nie musimy nieustannie analizować kursów akcji, obligacji oraz innych papierów wartościowych. Dodatkową zaletą ETF-ów są również stosunkowo niskie opłaty. Z szacunków wynika, że fundusze ETF, które są notowane na europejskich giełdach, pobierają opłaty z tytułu zarządzania wynoszące średnio około 0,2 proc. w skali roku. 

Jeśli zależy nam na tym, by ponoszone przez nas koszty związane z posiadaniem funduszy ETF były jak najniższe, warto tę kwestię bardzo dokładnie zweryfikować przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej.

Wśród najważniejszych kosztów wymienia się wspomnianą wcześniej opłatę za zarządzanie funduszem. W zdecydowanej większości przypadków opłata ta jest niższa aniżeli w klasycznych funduszach zarządzanych aktywnie i zazwyczaj bardzo rzadko przekracza 0,5 proc. rocznie. Inna z opłat to prowizja maklerska. Do jej naliczenia dochodzi w momencie zakupu oraz sprzedaży jednostek funduszu ETF. Jej wysokość oscyluje w granicach około 0,3 proc. rocznie. 

Poprzedni artykułJaki prezent na święta 2022?
Następny artykułUbezpieczenie zdrowotne dla kobiet w ciąży
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments