Home Lifestyle Mieszkanie Jak poprawnie prać poduszki?

Jak poprawnie prać poduszki?

0
68

Wybierając poduszki do sypialni, należy zwracać uwagę na ich wypełnienie. Ma to ogromny wpływ na komfort snu, dobrze dopasowana poduszka pozwoli uchronić się przed trudnościami w zasypianiu i bolącą szyją. Dawniej używano wyłącznie produktów z pierza, obecnie coraz popularniejsze są poduszki syntetyczne. Model wykonany z pianki termoelastycznej świetnie dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała, zapewniając błogi sen i brak problemów z kręgosłupem. Oczywiście o każdą poduszkę trzeba należycie dbać, regularnie ją prać, nie dotyczy to wyłącznie samej poszewki.

Na czym polega prawidłowe pranie poduszek z pierza?

Niektóre osoby ograniczają się do prania wyłącznie poszewek, śpiąc cały czas na nieodświeżone poduszce. Należy pamiętać o tym, że w jej wnętrzu mogą znajdować się roztocza, robaki i nawet mole. Trudno mówić o komfortowym śnie, jeśli kładzie się głowę na takiej zaniedbanej poduszce. Warto wykorzystać to, że ma się pralkę w domu, nie służy ona wyłącznie do prania ubrań, pościeli czy koców. Świetną opcją będzie też okresowe wynoszenie poduszki na zewnątrz, szczególnie w mroźne i upalne dni. W zależności od tego, co jest wypełnieniem poduszki, sposób jej czyszczenia będzie nieco inny. Niektóre poduszki można śmiało prać na mokro, inne wymagają stosowania metody na sucho.

W przypadku poduszek ortopedycznych nie wolno ich nawet moczyć, z kolei wyroby jedwabne są niezwykle delikatne. Jeśli poduszka jest wykonana z materiału zwierzęcego, to powinno się moczyć ją w wodzie przez trzy godziny, a potem wrzucić do pralki i prać w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Warto wrzucić do bębna piłki tenisowe, co pozwoli uniknąć zleżenia wypełnienia. Istotne będzie także zmniejszenie do minimum liczby obrotów lub wyłączenie wirowania, jeśli to możliwe. W przypadku puchu nie wolno traktować go ciepłym powrotem. Poduszka powinna wyschnąć naturalnie, co zwykle zajmuje dwa dni. Warto wynieść ją na balkon i umieścić na siatce. Ważne jest częste potrząsanie i obracanie.Jak utrzymać w czystości poduszki syntetyczne?

W przypadku poduszek syntetycznych istotne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta dotyczącymi sposobu prania. Modele z pianki nie nadają się do prania w pralce automatycznej, bo zwykle wiąże się to z utratą ich właściwości. Wypełnione poduszki zwykle zaleca się czyścić wilgotną szmatką. Wystrzegać należy się moczenia pianki. Pozostałe wypełnienia syntetyczne mogą być już prane w pralce, ale trzeba wybrać delikatny program. Nie należy też przesadzać z temperaturą, bo zbyt wysoka doprowadzi do zniszczenia poduszki. Ponownie warto wrzucić do bębna piłki gumowe/tenisowe. Suszenie poduszek syntetycznych także powinno odbywać się naturalnie, stosowanie strumienia ciepłego powietrza nie jest dobrym pomysłem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zostaw komentarz!x