Na czym polega różnica pomiędzy prywatną przychodnią a państwową?

0
1015

Złapałeś przeziębienie i koniecznie musisz umówić się na wizytę lekarską w swoim mieście? Jeżeli mieszkasz w Łodzi, wybór wcale nie musi być taki prosty, masz bowiem dwie opcje: przychodnie SPZOZ oraz NZOZ. Czym się od siebie różnią? Na to pytanie odpowiemy sobie już niebawem, a tymczasem wyjaśnijmy sobie, co tak właściwie oznaczają te dwa skróty.

SPZOZ – czym jest?

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, czyli w skrócie SPZOZ, to państwowa przychodnia, którą tworzą takie podmioty jak wojewoda, czy samorząd terytorialny. Z oferty takiej placówki mogą korzystać wszystkie ubezpieczone osoby, a także studenci, uczniowie, emeryci i renciści, czy też rolnicy. Ta przychodnia, która działa na podstawie umowy z NFZ, czyli Narodowym Funduszem Zdrowia, świadczy usługi medyczne nieodpłatnie i stawia duży nacisk na kompetencje lekarzy. Niestety budżet, jakim dysponuje NFZ, nie jest aż tak zasobny, dlatego lekarze nierzadko muszą się do niego podporządkowywać. Skutkuje to tym, że udając się do państwowej przychodni, pacjenci często muszą czekać w długich kolejkach już przy rejestracji.

Co to znaczy NZOZ?

Poza SPZOZ w Łodzi działają również inne placówki. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej to przychodnia w Łodzi, która jest powoływana przez pracodawców, osoby fizyczne i prawne, stowarzyszenia, fundacje, czy też spółki. Z jej usług może korzystać każdy, bez względu na to, czy ma skierowanie, czy też nie. Nie ma znaczenia również to, czy jesteś ubezpieczony, ponieważ za poszczególne usługi obowiązuje określona opłata.

Tego typu placówki nie mają ograniczonego budżetu, jak placówki SPZOZ, dlatego też mogą zaoferować znacznie więcej swoim pacjentom. Czym jeszcze różnią się od siebie te dwa rodzaje przychodni?

Jak działają wybrane placówki medyczne?

Przychodnia i Łódź – te dwa słowa towarzyszą Ci nieustannie, gdy szukasz dobrej przychodni w swoim mieście. Jeżeli mieszkasz właśnie w Łodzi, to oczywiste jest, że chcesz znaleźć dobrego lekarza na miejscu, a nie dojeżdżać dziesiątki, czy setki kilometrów do innego miasta. Do wyboru masz zatem dwie opcje, o których powiedzieliśmy już sobie co nieco wyżej, przyszedł jednak czas na podjęcie ostatecznej decyzji. Którą placówkę wybierzesz? Na czym jeszcze polega różnica pomiędzy prywatną a publiczną opieką zdrowotną?

Jedną z głównych i zasadniczych różnic pomiędzy SPZOZ, a NZOZ jest czas oczekiwania na termin wizyty. Jeżeli zatem liczy się dla Ciebie czas, to może zainteresować Cię prywatna przychodnia w Łodzi, a właściwie jej oferta. Taka placówka dysponuje bowiem nie tylko wykwalifikowaną kadrą medyczną, ale także udostępnia szeroką listę badań diagnostycznych, wzbogaconą o zabiegi z medycyny estetycznej oraz kosmetologii.

Krótki czas oczekiwania oraz szybka rejestracja to jedne z wielu zalet prywatnych przychodni. Inną, równie istotną zaletą jest to, że prywatne centra medyczne dysponują najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, w tym rozbudowaną stroną internetową, dzięki której pacjenci mogą umawiać się na wizyty i konsultować z lekarzami online – bez wychodzenia z domu. Udając się do lekarza prywatnie, możesz zatem liczyć na fachową pomoc i wsparcie na każdym etapie konsultacji.

Różnice pomiędzy SPZOZ i NZOZ są widoczne i odczuwalne, dlatego wybierz mądrze i pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego nie warto na nim oszczędzać.

Poprzedni artykułJakie cechy wyróżniają profesjonalne biuro rachunkowe?
Następny artykułRomantyczna randka w domu, czyli jak zaskoczyć drugą połówkę?
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments