Jeżeli chociaż raz w swoim życiu chorowałeś na jakąkolwiek dolegliwość w układzie dróg oddechowych – mogła to być grypa, kaszel, katar, przeziębienie, czy też alergia – to zapewne miałeś okazję spotkać się już z pojęciem „nebulizator”. Nebulizatory to urządzenia, które wykorzystują swoje specjalne cechy do generowania leku w aerozolu, który pomaga w leczeniu wielu różnych chorób i schorzeń układu oddechowego. Jeżeli jeszcze nie wiesz, do czego służą i jak działają poszczególne rodzaje tych urządzeń, to koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego materiału, który z pewnością rozwieje każdą Twoją wątpliwość.
Rodzaj ma znaczenie
Nie każdy nebulizator nadaje się dla każdej grupy wiekowej. Lekarz, do którego udajesz się po poradę medyczną i pomoc w chorobie, może polecić Ci zakup takiego urządzenia na podstawie indywidualnego wywiadu i diagnozy. W zależności od Twojego stanu zdrowia, wieku oraz predyspozycji zdrowotnych w aptekach możesz dostać takie urządzenia jak nebulizatory siateczkowe, nebulizatory ultradźwiękowe oraz nebulizatory pneumatyczne. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ich temat.
Jak działają poszczególne rodzaje urządzeń do nebulizacji?
Rynek medyczny obfituje w różne rodzaje sprzętów medycznych, również tych do domowego zastosowania. Jeżeli chodzi o nebulizatory to w aptekach znajdziesz:
- nebulizator siateczkowy – typu MESH, czyli membranowo-siateczkowy. Jest to jedno z najnowocześniejszych urządzeń dostępnych na rynku, a zarazem najwydajniejszych. Posiada wewnątrz cienką membranę, która poprzez wibracje tworzy leczniczą mgiełkę. W tego typu urządzeniach możesz stosować niemal wszystkie rodzaje substancji przeznaczonych do nebulizacji. Szczególnie zaleca się go pacjentom z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych,
- nebulizator ultradźwiękowy – który wykorzystuje drgania o wysokiej częstotliwości. Wewnątrz urządzenia znajduje się specjalna część wibrująca, która wytwarza kolumnę mikroskopijnych cząsteczek, czyli jednym słowem mówiąc aerozol. Przy pomocy tego urządzenia możesz podawać jedynie określone rodzaje leków (ze względu na podwyższoną temperaturę podczas działania),
- nebulizator pneumatyczny – jeden z najpopularniejszych, jednak nienadających się dla każdego pacjenta (nie jest odpowiedni dla dzieci). Działa przy pomocy specjalnego wężyka, który łączy się z nebulizatorem. Urządzenie rozbija większe cząsteczki leku na mikroskopijne przy pomocy sprężonego powietrza.
Jednym z najbardziej wydajnych i najcichszych urządzeń, jest nebulizator siateczkowy. Jego wydajne, nowe, zaawansowane i kompaktowe zastosowanie sprawia, że jest to jeden z najczęściej kupowanych nebulizatorów na rynku. Jeżeli jesteś ciekaw, jak działa w rzeczywistości, możesz spytać lekarza o radę w tym zakresie, specjalista na pewno na doświadczenia z tego typu urządzeniami.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Nie sam rodzaj jest ważny przy wyborze odpowiedniego urządzenia do nebulizacji, równie ważne są poszczególne wskaźniki jego pracy. Warto zatem, abyś zwrócił uwagę na:
- cenę,
- funkcje nebulizatora,
- dodatkowe akcesoria (bardzo ważne są rozmiary maseczek),
- głośność urządzenia (niektóre nebulizatory działają głośniej, a niektóre całkowicie bezgłośnie),
- możliwość pracy ciągłej,
- rodzaje leków, jakie mogą być podawane,
- tempo rozpylania,
- czy też wskaźnik MMAD, czyli wielkość cząsteczek, jakie rozpyla dane urządzenie.
Weź pod uwagę również wygląd nebulizatora, szczególnie jeżeli wybierasz urządzenie dla swojego dziecka. Małe dzieci warto najpierw oswoić z nowym sprzętem i jego działaniem, nim zacznie się denerwować i zaniecha współpracy. Poza tym stosuj się do zaleceń lekarza, a z pewnością Twoje doświadczenia z nebulizatorami będą zmierzały ku dobrym relacjom i zostaną z Tobą jak najdłużej. Pamiętaj, że nebulizacja jest wskazana również, jako profilaktyka schorzeń układu oddechowego.