Home Uroda Kosmetyki Perfumy z mchem – klasyka czy ekscentryczny zapach?

Perfumy z mchem – klasyka czy ekscentryczny zapach?

0
324
Perfumy z mchem

Mech dębowy to substancja otrzymywana we Francji, Maroku, Algierze i krajach byłej Jugosławii. W kosmetykach i perfumach pojawia się w postaci absolutu, czyli podwójnego wyciągu alkoholowego. W pachnidłach może też występować jako substancja uzyskana w procesie ekstrakcji z rozpuszczalnikiem lub za pomocą destylacji lotnej. W takiej formie dodawany jest do męskich wód po goleniu, dezodorantów, wód toaletowych i perfumowanych. Czy jest on w nich klasyczną wonią, czy ekscentrycznym zapachem?

Czym jest mech dębowy?

Mech dębowy, który można znaleźć w perfumach to plecha mąkli tarniowej. Porost ten rośnie przede wszystkim na korze dębu, ale może też wystąpić na innych gatunkach drzew. W naturalnym wydaniu jest bardzo silnym alergenem. To, dlatego stosowanie naturalnego mchu dębowego zostało zabronione w perfumiarstwie i kosmetyce. Obecnie zastępuje się go syntetyczną substancją o pięknym zapachu.

pf s97 kt 0344 mockup 1

Jak pachną perfumy z mchem dębowym?

Perfumy z mchem dębowyn, choć są ekscentryczne, to są również bardzo popularne. Odnaleźć można je w portfolio wielu marek. Jedne z ciekawszych na tagomago.pl/collections/karl-lagerfeld proponuje Karl Lagerfeld. W jego klasycznej, a zarazem awangardowej kompozycji Bois De Yuzu mech pojawia się w nucie bazy i połączony jest z papirusem. Pozostałe esencje perfum Karla Lagerfelda to gałka muszkatołowa, grejpfrut, imbir, mandarynka, mięta, rozmaryn, yuzu, bergamotka.

Panowie mchu dębowego szukać mogą też w London for Men (Burberry) czy Gucci pour Homme (Gucci). Niemal w każdym z tych pachnideł mech występuje w nucie bazy i jego zadaniem jest podbicie pozostałych akordów zapachowych.  Sprawia on, że pachnidło staje się bardziej ziemiste, drzewne. Mech dębowy sprawia, że w kompozycji wyraźnie wyczuwalny jest zapach mokrej ziemi, świeżego mchu, który zbiera się na grzybach.

p 259 ber3768 num

W jakich perfumach można spotkać mech dębowy?

Mech dębowy najczęściej pojawia się w eleganckich męskich perfumach. Po ten składnik sięgają przede wszystkim pachnidła z rodziny szyprowej, a także fougère. W przypadku tych drugich woń mchu jest tą dominującą. Łączy się w nich ze słodką lawendą, kumaryną, geranium, wetywerią, bergamotką, szałwią, rozmarynem, drzewem sandałowym, drzewem gwajakowym i innymi zielonymi nutami.

Takie połączenie sprawia, że perfumy z mchem dębowym należą do jednych z najchętniej wybieranych. Są klasyczne, a jednocześnie zapewniają oryginalne wonie. Doskonale pasują do nowoczesnych, pewnych siebie mężczyzn, którzy potrzebują zapachu do garnituru, a także sportowego stroju.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zostaw komentarz!x