Rozmowa kwalifikacyjna to wydarzenie, na które często długo czekamy i do którego chcemy się odpowiednio przygotować. Kiedy już zrobiliśmy rozeznanie rynku, wiemy sporo o firmie do której aplikowaliśmy, warto zadbać o odpowiedni strój na tę okazję. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
To co możesz założyć na rozmowę kwalifikacyjną wynika najczęściej z kilku czynników, do których należy pogoda, rodzaj firmy lub instytucji, do której aplikowałaś i wygoda. Zapewne inaczej powinnaś się ubrać jeśli idziesz na rozmowę o pracę do banku, a inaczej masz być przykładowo asystentką projektantki nowych ubrań. W tym artykule skupimy się na tych zwyczajowych, formalnych rozmowach o pracę, pod czas których obowiązuje dość standardowy dress code.
Jak się ubrać – bezpieczna klasyka
Rozmowa kwalifikacyjna kojarzy się zazwyczaj z białą koszulą lub bluzką i czarną spódnicą. Jakie jeszcze kolory są dozwolone? Lista ta nie jest zbyt długa – grafit, granat, szarość i błękit.
Koszula powinna mieć długi lub krótki rękaw. Spódnica może być trapezowa lub ołówkowa. Ważne, by zakrywała kolana. Jeśli nie czujesz się dobrze w spódnicach, wybierz eleganckie spodnie lub sukienkę.
Niektóre sukienki są wręcz uszyte na tą okazję – w górnej części są białe, a w dolnej czarne lub grantowe. Ważne, żeby ubranie, które założysz było wyprasowane i świeże.
Buty powinny mieć kryte palce oraz pięty.
Najlepszym rozwiązaniem będą klasyczne czółenka w ciemnym kolorze, ale jeśli nie możesz chodzić na obcasach postaw na baleriny, mokasyny lub inne płaskie zakryte, klasyczne buty. Makijaż powinien być delikatny i dyskretny.
Błędy, czyli czego unikać
Niewyprasowane lub pomięte ubranie niestety nie doda Ci odwagi podczas rozmowy kwalifikacyjnej i nie sprawi, że poczujesz się pewniej. Wobec tego warto zadbać o to, by strój, który założysz na tą okazję był uszyty z materiałów niepodatnych na gniecenie.
W przypadku bawełnianych koszul ratunkiem może być niegniotący się żakiet z domieszką poliestru lub delikatny wzór, który sprawi, że delikatne zagniecenia na materiale nie będą aż tak widoczne.
O ile delikatny i nie zbyt rzucający się w oczy wzór typu wąskie paski, kropeczki lub krateczka nie będą dużym błędem, o tyle dużych wzorów generalnie należy unikać.
Nie jest dobra też przesada w biżuterii – w tym aspekcie podobnie jak w przypadku kolorystyki stylizacji postaw na minimalizm. Unikaj zbyt opiętych i zbyt krótkich spódnic oraz dużych dekoltów.
Jeśli Twoja bluzka lub sukienka nie ma rękawków, załóż do niej żakiet lub marynarkę. Kiedy chcesz koniecznie założyć bluzkę – mgiełkę, podkoszulek.
Wyrazisty makijaż nie jest dobrym pomysłem o ile nie startujesz na stanowisko makijażystki. Strój i make-up nie powinien rozpraszać i odwracać uwagi rozmówcy od doświadczenia i tego, co sobą reprezentujesz. Ubiór powinien być możliwie skromny, a makijaż – dyskretny.
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną – dla nieprzyzwyczajonych do eleganckiego stroju
Rozmowa kwalifikacyjna to wydarzenie, na które wypada ubrać się dosyć formalnie i elegancko. Nie wszystkie z nas jednak ubierają się tak na co dzień i nie wszystkim jest w takim stroju wygodnie. Co zrobić, żeby czuć się lepiej? Po pierwsze wybierz ubrania z przyjemnych materiałów i w fasonach jakie lubisz i w których będziesz czuła się pewniej.
Najlepiej jeśli założysz coś, co nie raz się już sprawdziło i co lubisz nosić. Jeśli na co dzień się nie ubierasz elegancko i nie lubisz tego stylu, a wiesz, że za jakiś czas będziesz musiała zmienić pracę, spróbuj się stopniowo przyzwyczaić do takich strojów. Nie musisz od razu zakładać białej koszuli, ale żakiet, golf i spódnica to zestaw bardziej formalny niż dżinsy i T-shirt.
Stopniowe wprowadzanie elegancji sprawi, że będzie Ci łatwiej. Jeśli nie chcesz ubierać się tak do pracy, to noś takie stylizacje w inne miejsca, np. na spotkanie z przyjaciółką albo na rodzinny obiad. Bliskim możesz przecież powiedzieć, że starasz się nieco przyzwyczaić do bardziej eleganckich ubrań ze względu na to, że czeka Cię zmiana pracy. A nuż dostaniesz więcej porad jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
Wszystko zależy jaka to praca. Ja ostatnio miała komplet podobny do tego https://rudalumpoholiczka.blogspot.com/2019/04/elegancja-w-plenerze.html
I się sprawdziło i mam tą pracę 😀
Wiadomo, że im bardziej praca biurowa/administracyjna to mamy mniejszy wybór i trzeba się jednak ograniczyć w stylizacjach.
Ładnie napisałaś, fajny blog. Pozdrawiam.
Do rozmowy kwalifikacyjnej mam jeszcze troszkę czasu, choć nie powiem… zastanawiałam się jak wyglądałaby moja stylizacja 🙂
Zawarłaś w poście bardzo istotne informacje, na pewno kiedyś do nich powrócę.
Pozdrawiam serdecznie!
Piękne zdjęcia i bardzo pomysłowy post. Niby temat powszechny i dość oczywisty, ale daje dużo inspiracji i można się czegoś ciekawego dowiedzieć.
Pozdrawiam
Też uważam,że wszystko zależy od charakteru pracy. Ważne, aby schludnie, czysto i stosownie do sytuacji. Super blog. Pozdrawiam.
Fajny artykuł, ale według mnie, to jak ubierzemy się na rozmowę kwalifikacyjną powinno zależeć głównie od stanowiska na jakie aplikujemy i od naszego charakteru.
Jeżeli na co dzień chodzimy ubrani na luzie i nie przejmujemy się ubiorem, zakładanie na siebie czegoś nie w naszym stylu jest już nie na miejscu. Kilka lat temu tak trzeba było postępować, ale dziś bardziej stawia się na ludzki punkt widzenia niż na to „co wypada”.