Myślę, że nie ma nic przyjemniejszego niż aktywne spędzanie czasu w ciepły, słoneczny dzień. Niezależnie czy będzie to wycieczka rowerowa, czy jazda na rolkach warto się wcześniej przygotować i pamiętać o kilku sprawach.
Jazda na rowerze ma wiele plusów i wiedzą o tym wszyscy, którzy ją praktykują. Jeśli jesteś osobą początkującą, możesz mieć jednak wiele wątpliwości dotyczących samego przygotowania do wyruszenia w dłuższą trasę.
Jak wyposażyć rower, co warto ze sobą zabrać, na co uważać, a czego unikać?
Warto poznać podstawowe zasady i praktyki, dzięki którym swobodniej poczujesz się na rowerowym szlaku.
Podstawowe wyposażenie roweru, czyli jak uniknąć mandatu
Zacznijmy od tego co absolutnie konieczne. Przepisy polskiego prawa regulują to, jak powinien wyposażony być rower. Niestety, nawet kiedy kupimy nowy sprzęt w sklepie z rowerami często jest tak, że musimy jeszcze dokupić akcesoria, które są konieczne, ale w zestawie ich brak.

Dlatego też, by uniknąć bliższego spotkania z policją i mandatu, przed wyruszeniem sprawdź czy Twój rower ma to co powinien. To jak powinien wyposażony być rower i czym właściwie on jest reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
Szczegóły związane z wyposażeniem roweru zostały opisane w Dziale V zatytułowanym „Warunki techniczne roweru, motoroweru, wózka inwalidzkiego i pojazdu zaprzęgowego”. Zgodnie z tym rozporządzeniem rower obowiązkowo powinien mieć dzwonek i minimum 1 sprawny hamulec.
Zobacz też: Chcesz być Bezpieczna na drodze? Daj się zauważyć!
Kierunkowskazy są wymagane w rowerze, którego budowa uniemożliwia sygnalizowanie swojego zamiaru co do skrętu za pomocą ręki. Bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie roweru.
Światła są wymagane z przodu i z tyłu roweru – minimum 1 światło pozycyjne z przodu – białe albo żółte oraz minimum 1 światło pozycyjne czerwone i 1 odblaskowe czerwone. Co ważne, tylne światło odblaskowe nie może być w kształcie trójkąta.
Istotna jest też kolorystyka oświetlenia – czerwony kolor świateł jest zabroniony z przodu, a biały oraz żółty z tyłu. Światła mają być widoczne nie tylko w dzień, ale i wieczorem oraz w nocy z odległości 150 m. Światła powinny być włączone kiedy jedziemy po zmierzchu, w nocy i o świcie.
Prawo dopuszcza sytuację, w której światła pozycyjne są zdemontowane o ile poruszający się pojazdem rowerzysta nie jest zobowiązany do ich używania w czasie jazdy – tutaj bardziej teoria. W przepisach to jest, ale za nic nie znalazłam wytłumaczenia kiedy nie musimy ich używać i jaka jest interpretacja. W mojej opinii nie demontowałabym nigdy świateł, jest to obowiązek z niejasnymi wyjątkami. A przecież chcemy, aby nasza wycieczka rowerowa była bezpieczna?
Wyposażenie dodatkowe – co jeszcze warto zabrać, a co lepiej zostawić w domu?
Jadąc w daleką trasę warto zaopatrzyć siebie i swój sprzęt w dodatkowe odblaski. Jest to ważne szczególnie wtedy gdy wiemy, że możemy wrócić późno – gdy będzie się ściemniać.
W sklepach z odzieżą sportową można nabyć ubrania z odblaskami, dzięki którym będziesz widoczna także po zejściu z roweru. Nie trzeba z resztą wydawać na to całej pensji – czasami nawet zwykła, nie wyjściowa, ale bardzo praktyczna kamizelka odblaskowa może uratować ludzkie życie.
Rozważ także wzięcie ze sobą kasku. Kask, co prawda, nie jest obowiązkowy, ale może uchronić przed bardzo poważnymi konsekwencjami wypadku. Jego zakup wiąże się z wydatkiem rzędu od 50 zł. Wbrew pozorom nie jest wcale taki ciężki i niewygodny jakby się mogło wydawać. Plastikowa obudowa jest wypełniona styropianem i waży naprawdę niewiele. Jak ja się dałam przekonać, to uwierz, naprawdę warto;)

Wyruszając w nieznane warto zabrać ze sobą mapy.
Przydatny jest także przybornik rowerzysty, do którego warto włożyć podstawowe narzędzia do naprawy roweru typu pompka, łyżki do opon, 2 dętki, podstawowe klucze. Nawet jeśli nie potrafisz tego użyć, jeśli wyruszysz wyposażona w taki sprzęt to jest większe prawdopodobieństwo że ktoś kto się na tym zna Ci pomoże.
Jeśli w prognozie pogody przewiduje się wysokie temperatury, koniecznie zabierz ze sobą nakrycie głowy i co najmniej jedną butelkę z wodą lub napojem. Rzeczy, które bierzesz zapakuj do małego plecaka lub torby, o ile masz bagażnik. Jazda z torebką na ramieniu może być nie tylko niewygodna, ale i niebezpieczna. Bardziej sprawdzi się tu saszetka zapinana w pasie tzw. nerka.
Słuchawki i ulubioną muzykę najlepiej zostaw w domu, bo choć może przyjemnie jest słuchać ulubionych piosenek podczas ćwiczeń na rowerku stacjonarnym, w trasie możesz nie słyszeć nadjeżdżających samochodów i niechcący przyczynić się do wypadku.
Nie odpisuj na smsy, nie odbieraj telefonów, nie rozmawiaj i nie przeglądaj Internetu ani map w trakcie jazdy. Ewentualnie uchwyt do gps, który pokazuje nam trasę jest względnie ok. Dziewczyny, skupmy się na drodze i obserwujmy otoczenie. Jest to bardzo ważne. Postępując w ten sposób dbasz nie tylko o swoje życie i bezpieczeństwo, ale także i o innych.
Niebawem wpis o moich ukochanych rolkach 🙂 A jakie są Twoje ulubione aktywności?
Czekam już na piękną pogodę.
Pozdrawiam
Ostatnio korzystam z rowerów miejskich. Świetnie nadają się na wycieczkę na obrzeżach miasta.
Od poniedziałku urlop więc bardzo możliwe, że będzie niejedna wycieczka rowerowa ?.
Nie sądziłam, że trzeba być zaopatrzonym w aż tyle rzeczy 🙂