Home Moda Znane marki – ciekawostki których wcześniej nie znałaś!

Znane marki – ciekawostki których wcześniej nie znałaś!

0
2278
ciekawostki zara

Historia mody to dziedzina bardzo ciekawa, ale równie ciekawa jest historia niektórych marek związanych z odzieżą. Oto kilka ciekawostek na temat wybranych firm z branży modowej, które mogą wzbudzić w Tobie zainteresowanie tą tematyką.

Losy najstarszej marki – Viyella

Viyella to najstarsza marka odzieżowa. Pochodzi ona z XVIII wieku – pojawiła się dokładnie w 1893 roku w Anglii. Firma wyprodukowała własną tkaninę nazywaną tak jak marka. Viyella to mieszanka wełny merynosów i bawełny w proporcji odpowiednio 55 do 45%. Tkanina została wynaleziona przez Jamesa i Roberta Sissons’ów z William Hollins & Co. Wykorzystywano ją do przy szyciu koszul i koszul nocnych, a później także sukienek i odzieży dziecięcej. Nazwa firmy i tkaniny pochodzi od stromej doliny w Derbyshire w Anglii, która nazywała się Via Gellia.

Właśnie tam w 1890 roku, czyli na trzy lata przed powstaniem marki zakupiono młyn, który użyto do produkcji tkaniny. Do fuzji doszło w 1961 roku, na skutek której firma stała się jedną z najważniejszych i zarazem największych firm odzieżowych w Wielkiej Brytanii. W tym właśnie czasie Viyella miała 40 fabryk na terenie UK. W styczniu 2009 roku w mediach pojawiła się wiadomość o bankructwie Viyella, a jednak kupił ją Austin Reed – sprzedawca detaliczny i zarazem sieć sklepów odzieżowych z Wielkiej Brytanii, który również cieszy się długą historią – pochodzi z 1900 roku. Flagowy Sklep Viyella otwarto w 2011 roku przy ulicy 92 Regent Street w Londynie. 2016 rok marka Austin Reed została przejęta przez Edinburgh Woolen Mill (EWM).

Zobacz też: Jak kupować ubrania online- poradnik

Bracia, którzy się rozdzieli – Adidas i Puma

Adidas i Puma to popularne niemieckie marka obuwia i odzieży sportowej. Dawno temu była to jedna firma o nazwie Gebrüder Dassler Schuhfabrik (Fabryka Butów Braci Dassler). Jej założyciele – bracia Adolf i Rudolf Dassler w 1936 roku wyprodukowali buty dla drużyn niemieckiej i amerykańskiej reprezentacji, które uczestniczyły w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie. Na 3 lata po zakończeniu II wojny światowej firma się podzieliła na 2 spółki – Adidas i Pumę. Nazwa Adidas pochodzi od 3 zdrobnienia imienia założyciela (ADI to zdrobnienie od imienia Adolf) i 3 pierwszych liter nazwiska (DASler) założyciela firmy.

Brat Adolfa, Rudolf założył firmę o nazwie Ruda, ale potem nazwa ta została zmieniona na Puma Schuhfabrik Rudolf Dassler. Rywalizacja tych 2 spółek zaczęła się dość dawno. Do 1970 roku zdecydowanym zwycięzcą był Adidas – to ta firma opanowała prawie cały rynek sportowy. Obecnie nadal obie marki mają swoje siedziby w niemieckim miasteczku Herzogenaurach położonym w Bawarii, choć produkcja została przeniesiona do krajów odznaczających się mniejszymi kosztami pracy.Zobacz też: Historia mody. W czym kąpały się nasze babki, czyli moda plażowa w dwudziestoleciu międzywojennym

ZARA, czyli hiszpański sukces

ZARA nie jest tak starą marką jak Puma i Adidas, bo jej historia sięga 1975 roku. Wtedy to otwarto pierwszy sklep. Założycielem firmy jest Hiszpan, Amancio Ortega, który w 2017 roku został nazwany czwartym z najbogatszych ludzi na świecie. Sama nazwa ZARA to neologizm, którego znaczenia nie znajdziemy w słownikach języków bliskich założycielowi. Strategia Ortegi opiera się o szybki proces produkcyjny. Firma wypuszcza nowe modele ubrań co kilka tygodni i bardzo szybko reaguje na trendy w modzie.

Burberry – od gabardyny i trenczy do rekomendacji władcy

Kiedy w 1856 roku Thomas Burberry założył Burberry Group PLC nie był jeszcze kojarzony z trenczami i gabardyną, którą wynalazł dopiero w 1880 roku. Marka produkuje akcesoria, odzież i perfumy. Wzór Burberry jest bardzo często kopiowany. Marka należy do bardzo luksusowych. Świadczy o tym  fakt, że może pochwalić się tym, że posiada ona specjalne rekomendacje Brytyjskiej Rodziny Królewskiej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zostaw komentarz!x