Zielona, niepozorna roślina o liściach, którymi można się nawet ukłuć. Aloes zwyczajny (z łac. Aloe vera) to roślinka doniczkowa, którą można spotkać w wielu domach. Nie wzbudza zainteresowania wspaniałym wyglądem czy zapachem, ale okazuje się, że ma wiele całkiem przydatnych właściwości leczniczych i może się okazać pożyteczna dla naszej skóry.
Aloesowy ratunek dla skóry i urody
Spis
Aloes może pomóc osobom, które zmagają się z łuszczycą. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie aloesu dobre dla skóry. Żel z aloesu pomoże osobom, które mają rozstępy i żylaki. Aloes ze względu na swoje bakteriobójcze i kojące właściwości jest także przydatny przy leczeniu trądziku. Miąższ z aloesu doskonale nawilża skórę, co mogą wykorzystać posiadaczki cery suchej.
Jest także środkiem odmładzającym i zmiękczającym. Działa też przeciwgrzybiczo. Te wszystkie właściwości aloesu decydują o tym, że roślina ta jest często wykorzystywana w kosmetyce i medycynie. Nic w tym dziwnego. Aloes składa się głównie z wody (stanowi ona aż 98% składu), ale jest też bogaty m.in. w witaminy (m.in. B i C), sole mineralne i kwasy organiczne.
Nie tylko na problemy skórne
Z aloesowych liści otrzymujemy przezroczysty miąższ, który już w starożytności wykorzystywano do opatrywania oparzeń oraz niewielkich ran. Aloes rozszerza naczynia włosowata, przez co uszkodzona tkanka jest bardziej ukrwiona, a to w pozytywny sposób wpływa na szybkość gojenia. Roślina ta jest także skuteczna w przypadku poparzeń słonecznych i ukąszeń oraz użądleń owadów, a dodatkowo łagodzi swędzenie.
Aloes jest też polecany w przypadku wrzodów żołądka, niestrawności i zaburzeń trawienia. Łagodzi stany zapalne jamy ustnej (pomaga przy bólu gardła), korzystnie wpływa na kondycję włosów, poprawia odporność i obniża poziom cukru. Aloes poleca się także przy odleżynach, reumatyzmie i nerwobólach.
Stosowanie i dawkowanie
Aloes można stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. W pierwszym przypadku chodzi o picie ok. pół szklanki soku aloesowego 3 razy dziennie lub przyjmowanie tabletek zgodnie z zaleceniami farmaceuty na ulotce. Zewnętrzne stosowanie aloesu może przybierać formę maseczki z miąższu lub stosowania gotowego kremu, maści czy żelu.
Na rynku możemy znaleźć wiele gotowych produktów, które przygotowano na bazie aloesu, ale warto pamiętać, że największą siłę ma czysty miąższ uzyskiwany z rośliny. Jeśli jesteś posiadaczką tej rośliny to odetnij jeden z liści zlokalizowanych blisko ziemi i przetnij wzdłuż kawałek liścia, a następnie posmaruj skórę miąższem.
Samodzielna uprawa aloesu w warunkach domowych
Aloes jest rośliną doniczkową, która wymaga odpowiedniej temperatury (od 8 do 25 st. C) i światła, dlatego warto zadbać, by stała w pobliżu okna (np. na parapecie). Aloes nie lubi nadmiaru wody, gdyż należy do grupy sukulentów, które ją gromadzą. Dobrze znosi suszę i lubi słońce – nie jest więc rośliną wymagającą, ale dość wysoką – dorasta do 60 cm wysokości.
Doniczkowy aloes, który możemy spotkać w Polsce nie jest tak potężny i wysoki jak aloesy rosnące w innych regionach świata. Aloes, który uprawiamy w domu to aloes zwyczajny. Istnieje też aloes drzewiasty, który nie rośnie w naszym klimacie. Można go spotkać we wschodniej i południowej Afryce i na Półwyspie Arabskim.
Kolejnym rodzajem aloesu jest aloes uzbrojony, który jest rośliną kolczastą występującą głównie na południu Afryki.
Roślina nie dla wszystkich
Co ważne, soku z aloesu nie mogą pić kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Ponadto nie zaleca się stosowania okładów miąższu z aloesu w przypadku dzieci do 12 roku życia, gdyż może się to skończyć poparzeniem lub owrzodzeniem, a także nudnościami, wymiotami i biegunką. Aloesu nie mogą stosować też osoby cierpiące na choroby wątroby i dróg żółciowych.
Możliwe skutki uboczne
Stosowanie aloesu bezpośrednio na skórę to sposób bardziej bezpieczny, gdyż sok z liści aloesu ma silne właściwości przeczyszczające i należy go pić po konsultacji z lekarzem. Czasami w przypadku stosowania aloesu może wystąpić wysypka, pokrzywka lub swędzenie albo biegunka czy skurcze żołądka. W takim przypadku należy przerwać stosowanie. Mimo wspaniałych właściwości rośliny z aloesem należy uważać. Zbyt długie stosowanie dużych dawek aloesu może spowodować utratę elektrolitów.
Jak stosować gotowe produkty z aloesem?
Iwona Kuśmierz