Twarz zawiera ponad 70 mięśni, które pracują od pierwszych chwil życia. Dzięki nim możliwe jest marszczenie i podnoszenie brwi, mruganie czy uśmiech. Niestety, pozostawiają one ślady na skórze w postaci zmarszczek. Choć jest to naturalny proces, wiele osób chce go zatrzymać. Jak w takim razie usunąć zmarszczki mimiczne?
Zmarszczki mimiczne — dlaczego powstają?
Zmarszczki mimiczne to deformacje i zagłębienia skórne, które powstają na skutek osłabienia tkanek. Nazwa wynika z okolic ich występowania, które łączy się ze wzmożoną pracą mięśni twarzy przy okazywaniu emocji. Najczęściej pojawiają się w okolicach oczu, ust, na czole i policzkach. Pierwsze oznaki starzenia mogą pojawiać się już w wieku 25 lat w okolicach oczu. Istnieją różne przyczyny powstawania zmarszczek:
- Główną i najczęstszą przyczyną są ubytki kolagenu i elastyny prowadzące do wiotczenia skóry. Traci ona wtedy swoje naturalne podpory, przez co staje się pomarszczona. W zależności od uwarunkowań genetycznych, osłabienie skóry może pojawić się w różnym wieku.
- Innym powodem może być przesuszenie, wynikające z braku kwasu hialuronowego. Pomaga on wiązać wodę i utrzymanie gładkiej i sprężystej skóry. Gdy naturalnie zaczyna go brakować, tkanki łatwo się odwadniają, co sprzyja powstawaniu zmarszczek.
- Negatywnie na skórę wpływa także osłabienie aktywności gruczołów na twarzy odpowiedzialnych za produkcję potu i łoju, co sprzyja odwodnieniu oraz głębokim podrażnieniu tkanek, co objawia się w postaci bruzd, linii czy fałdek.
Jak zaradzić zmarszczkom mimicznym?
Odpowiednia pielęgnacja skóry może pomóc zapobiec powstawaniu zmarszczek. Proces starzenia wzmagają promienie UV, obecne w świetle słonecznym, dlatego ważnym elementem codziennej pielęgnacji powinno być stosowanie kremów z filtrem UV, nie tylko w czasie opalania. Zatrzyma to proces fotostarzenia wynikającego właśnie z nadmiernego narażenia na słońce. Przy wyborze kosmetyków odmładzających i działających przeciwzmarszczkowo kluczowy jest odpowiedni skład. Warto zwrócić uwagę na obecność:
- retinolu (witaminy A),
- witaminy C,
- witaminy E,
- kwasu hialuronowego,
- kwasów AHA,
- ceramidów,
- kolagenu,
- koenzymu Q10
- peptyd,
Mają udowodnione działanie przeciwstarzeniowe. Dostarczenie tych substancji skórze odżywi ją i pomoże zachować młody wygląd. Stosując preparaty dobrze zachować odpowiednią kolejność, by ich działanie było jak najbardziej efektywne.
- Krok 1 – oczyszczanie; poprawna pielęgnacja musi rozpocząć się dokładnym oczyszczeniem skóry z noszonego makijażu mleczkiem lub płynem do demakijażu. Twarz należy potem umyć żelem lub pianką myjącą, a na koniec przemyć tonikiem przywracającym naturalne pH. Pozwoli to na lepsze wchłanianie produktów przeciwzmarszczkowych.
- Krok 2 – serum; ma skoncentrowaną i lekką formułę, która wnika w skórę, dlatego rekomenduje się używanie go w pierwszej kolejności.
- Krok 3 – krem; na dzień i na noc warto zastosować krem, który wzmocni działanie serum.
- Krok 4 – olej; jeśli jest stosowany, powinien być ostatnim elementem pielęgnacji, aby zabezpieczyć związki z kremu i serum przez ulotnieniem się.
Jeśli kremy są nieefektywne lub są one niezadowalające, możliwe jest także skorzystanie z profesjonalnej pomocy kosmetologicznej. Istnieją zabiegi nieinwazyjne, które polegają na zastosowaniu substancji aktywnych, które obecne są także w sklepach do poprawienia kondycji skóry w postaci peelingów, masek czy sonoforezy. Inwazyjne sposoby to między innymi zastrzyki z naturalnymi wypełniaczami (kwas hialuronowy, osocze) lub botoksem, mezoterapia igłowa, nici i modelowanie wypełniaczami. Dają one szybsze efekty niż metody nieinwazyjne, jednak warto udać się do odpowiedniego salonu, który specjalizuje się w takich zabiegach i przeprowadza je w sposób bezpieczny.
Fajny artykuł. Ja postanowiłam sobie, że w tym roku wreszcie zadbam o odpowiednią suplementację, bo z tym u mnie ciężko… Zaczynam od witaminy A i kolagenu.