Bliższe przyjrzenie się składnikom wielu produktów kosmetycznych ujawnia, że zawierają one oleje mineralne. Nie tylko znany krem w niebieskiej puszce jest oparty na tych tłuszczach. Czy oleje mineralne są szkodliwe? Faktem jest, że oleje mineralne mają pewne zalety. Ale tylko kilka dla zdrowia skóry. Niepokojące są również węglowodory aromatyczne (MOSH i MOAH), które zostały wykryte w produktach zawierających olej mineralny.
Oleje mineralne są pozyskiwane z ropy naftowej, podobnie jak benzyna czy olej napędowy. Są one oczywiście dalej filtrowane, aż do momentu, gdy pozostaną w nich tylko niektóre węglowodory. W rezultacie powstaje półprzezroczysty olej, dlatego też nazywany jest również olejem białym.
Jak rozpoznać oleje mineralne w kosmetykach
Rozpoznanie olejów mineralnych jest dość proste. Jeśli zauważysz jeden z tych terminów w składzie, to produkt zawiera oleje mineralne:
Olej mineralny:
Wazelina
Petrolatum
Paraffinum Liquidum
Paraffinum Subliquidum
Cera Microcristallina
Wosk mikrokrystaliczny
Ozokeryt
Ceresin
Jak działają oleje mineralne w kosmetykach?
Oleje mineralne mają kilka zalet w zastosowaniu w produktach do pielęgnacji skóry. Są one bardzo łatwe w obróbce i wyjątkowo trwałe. W przeciwieństwie do nich, oleje roślinne łatwo jełczeją w kremach i wymagają dodatkowej ochrony. Nie jest to konieczne w przypadku olejów mineralnych. Są sztuczne i mają niekończący się okres przydatności do spożycia. Kolejnym ważnym punktem dla wielu producentów jest fakt, że oleje mineralne są bardzo ekonomiczne.
W zastosowaniu mają tę zaletę, że prawie nie powodują alergii. Ma to również związek z faktem, że oleje mineralne, jako produkty ropopochodne, są obce dla naszych ciał. Dlatego też wnikają one tylko w najwyższe warstwy skóry. Tworzą tam rodzaj filmu, który natychmiast uszczelnia skórę. Zatrzymuje to utratę wody ze skóry, dzięki czemu skóra staje się miękka od zewnątrz.
Nasz wybór: kosmetyki bez olejów mineralnych
Problemem jest jednak uszczelnienie skóry. Skóra nie może już prawidłowo oddychać i staje się ospała. Naturalne procesy regeneracji skóry zostają spowolnione. Jeśli stosujemy kremy zawierające oleje mineralne w celu uzyskania ulgi, np. przy suchej skórze, musimy być świadomi, że osiągamy tylko krótkotrwały efekt. Pod warstwą ochronną olejów mineralnych skóra pozostaje tak samo napięta i zestresowana jak wcześniej.
Ponadto, ponieważ oleje mineralne nie są w stanie wniknąć w głąb skóry, nie nadają się do transportu witamin i innych substancji aktywnych. Z tego względu nie nadają się do stosowania w produktach do pielęgnacji skóry o prawdziwym działaniu przeciwstarzeniowym.
MOSH i MOAH – nowe szkodliwe substancje w olejach mineralnych?
Jest jeszcze jeden powód, dla którego unikanie olejów mineralnych wydaje się być wskazane. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Stiftung Warentest wykazało obecność węglowodorów aromatycznych we wszystkich testowanych produktach. W skrócie są one nazywane MOAH (Mineral Oil Aromatic Hydrocarbons) i MOSH (Mineral Oil Saturated Hydrocarbons). MOSH i MOAH są zanieczyszczeniami, które są potencjalnie rakotwórcze.
Zakres, w jakim MOAH przenikają przez skórę, nie został jeszcze ostatecznie oceniony. W każdym przypadku należy unikać kosmetyków do pielęgnacji ust z zawartością olejków mineralnych. Dzieje się tak dlatego, że są one po prostu połykane, co oznacza, że szkodliwe MOAH dostają się bezpośrednio do organizmu człowieka.
Wniosek
Dobry krem do skóry musi działać w harmonii ze skórą i wzmacniać ją w jej naturalnych funkcjach. Oleje mineralne jako substancje obce dla skóry nie mają tu miejsca. Choć dają one krótkotrwałe efekty, skóra cierpi z powodu warstwy oleju mineralnego.
Znacznie lepszą alternatywą są oleje roślinne, które składają się z trójglicerydów. Te naturalne oleje wspomagają naszą skórę. Na przykład sebum, warstwa ochronna skóry wytwarzana przez gruczoły łojowe, składa się w 41 % z tych olejów.
Celem skutecznych kosmetyków powinno być odwzorowanie struktury skóry. Dlatego najlepszy jest krem identyczny z tym, jaki stosuje się na skórę. Polecamy kremy na bazie czystej fosfatydylocholiny, głównego składnika każdej ludzkiej komórki. W ten sposób produkty kosmetyczne mogą tworzyć struktury, które odtwarzają strukturę skóry. Jest to podstawa prawdziwych, dogłębnych efektów.