Kosmetyki mineralne wady i zalety – to musisz o nich wiedzieć!

8
1590
Jak stosować kosmetyki mineralne

Kosmetyki mineralne od lat cieszą się niezmienną popularnością wśród swoich zwolenniczek. Czy mają jakieś wady? Jakie kosmetyki mineralne są dostępne na rynku?

Co powinnaś wiedzieć o minerałach?

Ale na czym dokładnie polega przewaga kosmetyków mineralnych? Jedną z cech charakterystycznych w porównaniu z produktami konwencjonalnymi jest mała liczba składników. Wiele kosmetyków ma na odwrocie nieskończenie długą listę składników, często odnoszącą się do parafin, olejów mineralnych, silikonów, perfum i konserwantów. Cechą, która jest dla nas szczególnie ważna jest to, że kosmetyki mineralne są bardzo łatwe do zrobienia wegańskimi. Niemniej jednak, nawet w przypadku produktów mineralnych, zaleca się ostrożność. Istnieją również marki, które zawierają składniki pochodzenia zwierzęcego, takie jak czerwony barwnik karmin. Substancje tego typu często nie są wypisane i są wymieniane za pomocą różnych skrótów. Na przykład, barwnik karmin może być wymieniony pod następującymi nazwami: Karmin, CI 75470, czerwień koszenilowa, E 120, prawdziwa karmina, kwas karminowy, karmoizyna, koszenila.

Kosmetyki mineralne mogą zatem składać się w całości z pigmentów mineralnych i barwników roślinnych. Jak to często w życiu bywa, motto: mniej znaczy więcej! Makijaż mineralny jest zatem odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry, a także szczególnie dobrze tolerowany przez skórę wrażliwą lub skłonną do alergii.

Ze względu na szczególną kompatybilność ze skórą, zmiana makijażu na mineralny może również przyczynić się do poprawy struktury skóry i redukcji zanieczyszczeń. Dodatkowo, pory nie są już obciążone i zapchane zbędnymi dodatkami, a skóra jest chroniona przed odwodnieniem dzięki odżywczym właściwościom kosmetyków naturalnych. Puder matujący jest również optymalny do przeciwdziałania błyszczeniu się obszarów skóry.

Wiele osób je testuje, ale nie wszyscy do nich wracają. Gdzie tkwi źródło ich przewagi nad innymi kosmetykami, które sprawia, że ich producenci cieszą się dość pokaźnym gronem stałych klientek? Jakie są wady minerałów?
Kosmetyki mineralne to produkty skomponowane z naturalnych składników. Są idealne dla cery wrażliwej i trądzikowej, ale poleca się je również dla osób, które przeszły operacje plastyczne. Polecane przez dermatologów, ale często droższe od typowo drogeryjnych produktów, choć bardzo wydajne i z długim terminem przydatności.

Po pierwsze: uwaga na fałszywki!

Lista produktów mineralnych, które obecnie możemy znaleźć na rynku jest bardzo długa – znajdziemy różne kosmetyki mineralne takie jak pudry, podkłady, róże, bronzery, rozświetlacze, cienie do powiek, konturówki, pomadki oraz szminki. Niestety nie wszystko złoto, co się świeci, a więc nie każdy produkt oznaczony napisem „minerals” czy „mineralny” jest naprawdę naturalnym kosmetykiem. Wiele firm pod nazwami sugerującymi, że ich produkty są naturalne sprzedaje kosmetyki, które z minerałami mają jedynie wspólną nazwę. Aby się nie naciąć na marketingowe pułapki producentów warto poznać podstawowe składniki, z których tworzone są te prawdziwie naturalne produkty. Szczególnie należy uważać w przypadku płynnych podkładów.

Naturalny skład – czyli jaki?

Skład pudrów, podkładów czy cieni mineralnych jest zazwyczaj bardzo prosty, a nie wieloskładnikowy jak w przypadku większości „drogeryjnych” produktów. Najczęściej do przygotowania kosmetyków mineralnych służą tlenek cynku, dwutlenek tytanu, mika oraz tlenki żelaza, chromu i manganu, pełniące funkcję barwnika.
Taki skład nie tylko nie szkodzi skórze, ale wręcz jej pomaga. Pierwszy z wymienionych tlenków (tlenek cynku) ma działanie antybakteryjne i pomaga w wysuszaniu wyprysków, co może okazać się ważne dla posiadaczek cery trądzikowej. Substancja ta ułatwi również gojenie się podrażnień i zadrapań.

zalety kosmetyków mineralnych

Ze względu na wysuszające właściwości tlenku cynku na minerały powinny jednak uważać osoby z cerą suchą – powinny dbać one szczególnie o odpowiednie nawilżenie. W przeciwnym razie makijaż mineralny może jeszcze bardziej podkreślić i uwydatnić tzw. „suche skórki”. Dwutlenek tytanu, który również jest często spotykanym składnikiem kosmetyków mineralnych stanowi naturalny filtr przeciwsłoneczny. O ile w zimie nie jest to zbyt istotna informacja, o tyle latem taka funkcja pudru czy podkładu jest bardzo użyteczna. Trzeci z najpopularniejszych składników minerałów to mika, naturalny i transparentny wypełniacz.

Czy kosmetyki mineralne mają jakieś wady?

Jak należy stosować kosmetyki mineralne?

Nakładanie – sztuka czy droga przez mękę?

Sposób postępowania z kosmetykami mineralnymi do makijażu jest nieco inny niż z tradycyjnymi kosmetykami. Oczywiście, szczególnie ważne jest, aby znaleźć odpowiedni produkt dla danych potrzeb i odpowiedniego tonu. Szczególnie w przypadku podkładów ważną rolę odgrywa poszukiwanie idealnego odcienia. W przypadku podkładu mineralnego obowiązuje następująca zasada: właściwy odcień nie jest widoczny na skórze.

Zwykłe pędzle do pudru zazwyczaj nie nadają się do nakładania makijażu mineralnego. Istnieją specjalne pędzle, które są szczególnie gęste i zostały stworzone do nakładania kosmetyków mineralnych. Jeśli użyjesz odpowiedniego pędzla, wystarczy niewielka ilość, aby makijaż był kryjący. Do tego celu polecamy pędzel Kabuki, który szczególnie dobrze radzi sobie z nabieraniem pudru mineralnego.

PHB Jak nakładać makijaż mineralny? Vegan Halal Cruelty Free Podobnie jak w przypadku konwencjonalnych produktów, makijaż powinien być nakładany dopiero po przygotowaniu skóry i zapewnieniu jej odpowiedniej pielęgnacji. Ponieważ jest to puder sypki, który wiąże się z naturalnym olejem skóry, skóra powinna być oczyszczona i pozbawiona wilgoci. Dlatego zdecydowanie należy odczekać kilka minut po nawilżeniu, zanim nałożymy podkład.

Zwykle wystarcza niewielka ilość proszku w postaci czubka noża, którą najpierw wsypuje się do małej miseczki lub do wieczka puszki do makijażu. Następnie kolistymi ruchami wklepuj makijaż w pędzel, aż puder przestanie być widoczny na włosiu pędzla. Pędzel należy lekko postukać w pokrywkę, aby usunąć nadmiar pozostałości pudru. Teraz można równomiernie nałożyć podkład na skórę twarzy. Najlepiej okrężnymi ruchami przesuwać pędzel po czole, a następnie po dolnych partiach twarzy. Delikatnie wmasuj puder w skórę. Aby usunąć nadmiar drobinek, na koniec można jeszcze raz omieść pędzlem całą twarz. W ten sposób powstaje równomierna i naturalna cera.

W przypadku obszarów, które wymagają nieco większego krycia, podkład można oczywiście łączyć z innymi produktami. Na przykład z korektorem kolorystycznym lub podkładem mineralnym.

Wiele osób po pierwszych próbach z minerałami rezygnuje z nich ze względu na trudności związane z ich nakładaniem. Niektórzy nie lubią sypkich produktów, a w takiej właśnie postaci najczęściej występują kosmetyki mineralne. Jak sobie z tym poradzić? Recepta jest dosyć prosta – wystarczy wymieszać suchy podkład czy puder z kremem albo olejem, a otrzymamy produkt płynny. Warto jednak pamiętać, że jego data przydatności będzie krótsza niż w przypadku minerałów sypkich. Płynny kosmetyk możemy nałożyć na wiele sposobów – np. pędzlem czy gąbeczką.

Kosmetyki mineralne – sposoby na nakładanie

Produkty sypkie warto nakładać przy pomocy pędzla. Jakiego? Wiele zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli zależy Ci na dobrym kryciu, wybierz pędzel typu Flat Top (równo ścięty). W pozostałych przypadkach dobrym wyborem będzie pędzel Kabuki (lekko zaokrąglony i nie tak zbity jak Flat Top). Podkład nakładaj nakładaj warstwowo w niewielkich ilościach zwilżonym lub suchym pędzlem. Do różu możesz wykorzystać pędzel ścięty, a do korektora – mniejszy niż do podkładu, zaokrąglony.

Problemy z minerałami

Mimo rozlicznych zalet każdy medal ma dwie strony, a problematyczne i długie dla niektórych początkujących osób nakładanie produktów mineralnych na skórę to nie jedyna wada tych kosmetyków. Ceny produktów mineralnych są często wyższe niż innych, a ich dostępność w drogeriach czy sklepach stacjonarnych – bardzo niewielka. Producenci kosmetyków naturalnych idą jednak popytowi naprzeciw oferując swoje produkty w Internecie. Aby ułatwić swoim klientkom wybór ocienia idealnego pudru często udostępniają poradniki lub oferują próbki.

Kosmetyki mineralne FAQ

Istnieje wiele pytań dotyczących makijażu mineralnego. Poniżej chcielibyśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, napisz do nas!

Czy kosmetyki mineralne wysuszają skórę?
Nie! Ponieważ czysty makijaż mineralny nie zawiera żadnych specjalnych olejków pielęgnacyjnych i odżywczych, MK może łatwo wysuszyć skórę. Jest to zaleta dla skóry tłustej i problematycznej. Jeśli jednak masz suchą skórę, nie ma powodu, abyś unikała tego fantastycznego kosmetyku dekoracyjnego. Stosując przed nałożeniem makijażu odpowiedni dla siebie produkt pielęgnacyjny na dzień, zapobiegasz lekko wysuszającemu działaniu kosmetyków mineralnych.

Zawsze tylko puder – czyż to nie nudne?
Wcale nie. Wystarczy spojrzeć na niezliczone kolory i odcienie MK. Nie ma odcienia, który nie byłby dostępny w kosmetykach mineralnych. Od matowych, przez perłowe, aż po shimmer i feerię iskier, naprawdę jest tu każdy odcień!

Dlaczego tak mało jest mineralnych pomadek kosmetycznych?
Wiąże się to z filozofią odpowiedzialnych producentów kosmetyków. Kruszone minerały to najbardziej naturalny sposób nakładania makijażu. Aby stworzyć szminki i inne kremowe kosmetyki, konieczne jest dodanie innych składników, które doprowadzą produkty do wymaganej konsystencji i zapewnią ich trwałość. Wiele kobiet, które chcą używać naturalnego makijażu, dlatego świadomie nie chcą żadnych innych składników w szminkach, eyelinerach, tuszach do rzęs itp. Oferta takich kosmetyków jest więc dość skąpa, ale tym bardziej wysokiej jakości.

Iwona Kuśmierz

Poprzedni artykułJak używać wertykulatora w ogródku? Wertykulacja trawnika krok po kroku
Następny artykułWyjątkowe pakowanie prezentów,
StylRoom
Codziennie robię research, aby serwować tylko to co jest teraz na czasie! Poruszam tematy mody i stylu, ale także coraz częściej kieruję się w stronę biznesu, rozwijania własnej firmy i dzielę się doświadczeniami z tego zakresu.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pani-blondynka

jeszcze nigdy nie miałam kosmetyków mineralnych, może czas to zmienić?

StylRoom

myślę, że każda z nas powinna choć raz ich wypróbować, aby wyrobić sobie zdanie 😉

natalia

Lubię mineralne podkłady 🙂

Monika

Czy one mają krótszą datę ważności już klasyczne kosmetyki?

StylRoom

Z moich obserwacji wynika, że kosmetyki mineralne po otwarciu i właściwym przechowywaniu do 6 miesięcy powinny być w porządku.
Jeśli są fabrycznie zapakowane to datą ważności jest ta na opakowaniu.

O! Fajnie, że tu trafiłam, właśnie skusiłam się na pierwszy produkt mineralny. Mam trochę wątpliwości bo mam mieszaną cerę oraz czy go nałożę prawidłowo, ale to się okaże jak przyjedzie przesyłka. Zamówiłam też szminkę mineralną, jestem fanatyczką szminek, więc czekam z niecierpliwością 🙂

Sylwia

Ja dostalam od przyjaciolki na urodziny puder Earthnicity i uzywam go do dziś, a było to 2 lata temu – oczywiscie dokupilam opakowania 😀 Zakochalam się! Nie moge uzywac normalnych pudrow, bo mnie uczulaja, więc muszę kupowac mineralne, ale nie sadzilam ze ten będzie az tak super się trzymal.

Iwona

Muszę koniecznie wypróbować z córką!