Gładkie, błyszczące oraz proste włosy to w obecnych czasach marzenie niejednej kobiety. Jednak uzyskanie takiego efektu poprzez stosowanie odpowiednio dobranych szamponów, odżywek oraz maseczek nie zawsze jest skuteczne. Większość z nas, aby wygładzić swoje włosy, decyduje się na stosowanie prostownicy po każdym myciu włosów. Niestety zbyt częste narażanie swoich włosów na działanie wysokiej temperatury z pewnością osłabi oraz nadmiernie przesuszy kosmyki.
Czy istnieje zatem jakiś sposób na to, aby poprawić wygląd swoich włosów? Świetnym zabiegiem będącym tak naprawdę kuracją odżywczą dla włosów jest keratynowe prostowanie włosów. Od dłuższego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Czym jednak jest wspomniany zabieg i co warto o nim wiedzieć przed podjęciem decyzji o jego przeprowadzeniu?
Keratynowe prostowanie włosów: co to za zabieg?
Spis
Prostowanie keratynowe nazywane również brazylijskim prostowaniem włosów to zabieg, który początkowo dedykowany był ciemnowłosym mieszkankom Ameryki Południowej. Mają one dosyć gęste oraz kręcone włosy. Z czasem jednak zabieg ten zaczął rozprzestrzeniać się po Ameryce Północnej oraz Europie zyskując tym samym coraz większe grono zwolenniczek.
Czym jednak jest keratynowe prostowanie włosów? To zabieg, dzięki któremu przy pomocy keratyny można zarówno odżywić, jak i odbudować swoje włosy. Nie jest to typowy zabieg prostujący włosy, jak chemiczne prostowanie, choć jego efektem ubocznym są właśnie ujarzmione oraz wygładzone kosmyki.
Keratyna to główny budulec włosów, dzięki któremu nasze kosmyki są mocne, sprężyste i elastyczne. Niestety poprzez niewłaściwą pielęgnację włosów, a także narażanie ich na niekorzystne działanie niektórych zabiegów fryzjerskich dochodzi do nadmiernego obciążenia kosmyków, a także zniszczenia ich naturalnej struktury. Warto również wiedzieć o tym, że takie czynniki zewnętrzne jak wiatr, promienie słoneczne oraz mróz przyczyniają się do zmniejszenia ilości keratyny we włosach, dlatego też, aby ją odbudować, warto zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg?
Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który idealnie powinien sprawdzić się u pań zmagających się z takimi problemami, jak falujące, puszące się oraz niesforne kosmyki. Jak zostało wspomniane powyżej, skutkiem ubocznym tego zabiegu często są proste włosy. Niezwykle ważne jest jednak to, aby w odpowiedni sposób dbać o swoje włosy, ponieważ dzięki właściwej pielęgnacji efekty utrzymają się na włosach znacznie dłużej.
O czym musisz pamiętać? Aby keratyna zbyt szybko się nie wypłukała, nie należy stosować szamponów, odżywek oraz masek, które w swoim składzie zawierają takie substancje jak SLS, SLES, sól oraz silikony. Najlepszym wyborem jest stosowanie odżywki i szamponu tej marki, z której jest keratyna. Składniki się wtedy dobrze uzupełniają i efekt jest bardziej trwały.
Jak wygląda zabieg keratynowego prostowania włosów?
Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który składa się z kilku etapów, a jego długość wynosi między 2 a 4 godziny. Na początku włosy są myte szamponem oczyszczającym, keratyna jest nakładana, suszona i wprasowywana w pasma. Czas ten mija jednak dosyć szybko, zwłaszcza jak mamy w zasięgu ręki dobrą kawę 😉
Bardzo ważne jest dobranie rodzaju keratyny do struktury włosa, do oczekiwań względem zabiegu, do stanu wyjściowego włosów i dopasowanie odpowiedniej temperatury, dlatego też jak najbardziej warto oddać się w ręce specjalisty.
Jakich efektów zabiegu można się spodziewać?
Włosy po zabiegu wprasowania keratyny stają się dogłębnie odżywione i nawilżone, przestają się puszyć oraz są gładkie. Nie jest to chemiczne prostowanie, więc efekt uboczny w postaci prostych włosów u jednych osób będzie bardziej intensywny niż u drugich. Po umyciu głowy szamponem nie skręcają się, dlatego też może nie być potrzeb wygładzać ich prostownicą.
Jak długo takich efekt powinien się jednak utrzymać? Od ok. 2 do nawet 6 miesięcy, jednak tylko i wyłącznie pod warunkiem wprowadzenia na co dzień odpowiedniej pielęgnacji.
Fakty i mity dotyczące keratynowego prostowania włosów
Po zabiegu keratynowego prostowania włosów nie należy myć.
Fakt, jednak zakaz ten obowiązuje wyłącznie przez pierwszych 48 godzin. Tuż po zabiegu włosy pachną dosyć specyficznie i wyglądają na mocno przygładzone. Jednak aby nie wypłukać po zabiegu całej keratyny, nie należy ich przed dwa dni myć. W tym czasie nie należy również wybierać się na kąpielisko lub basen, a wychodząc z domu w deszczowy dzień należy zabrać ze sobą parasol. Włosy nie mogą bowiem w ogóle się zmoczyć. Należy również pamiętać o tym, aby nie spinać kosmyków gumkami oraz innymi akcesoriami. Włosy mogą się odkształcić. Po upływie tych dwóch dni włosy można bez problemu umyć najlepiej szamponem, który pozbawiony jest wymienionych nieco wcześniej substancji.
Keratynowe prostowanie włosów to niebezpieczny dla nas zabieg
Mit: wiele osób uważa, że wspomniany zabieg niszczy oraz nadmiernie obciąża kosmyki, a wydzielające się w trakcie jego trwania opary mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Jeszcze do niedawna w
preparatach do keratynowego prostowania włosów można było znaleźć tzw. formaldehyd. Jest to rakotwórczy związek, który w bardzo negatywny sposób wpływa na nasze zdrowie. Obecnie sprzedawane jednak preparaty do keratynowego prostowania włosów z reguły nie zawierają wspomnianej substancji. Warto przed zabiegiem zapytać o to fryzjera.
Zabiegu nie należy się zatem obawiać pomimo tego, iż w trakcie prostowania i suszenia włosów wydziela się zapach. Keratynowe prostowanie włosów jest bezpieczne dla naszego zdrowia. Są też keratyny całkowicie organiczne, których mogą używać również kobiety w ciąży i karmiące.
Włosy po zabiegu można myć dowolnie wybranym szamponem
Mit, ponieważ włosy po keratynie wymagają szczególnego traktowania. Najważniejsze jest to, aby nie aplikować na włosy kosmetyków (szampony, odżywki, maski) zawierających w swoim składzie parabeny, silikony, sól, a także takie silne detergenty (środki myjące) jak SLS oraz SLES. W drogeriach można obecnie bez problemu zakupić produkty kosmetyczne dedykowane dla włosów po keratynie. Jeśli chodzi natomiast o proces farbowania włosów, to jest on jak najbardziej dopuszczalny. Należy pamiętać o tym, aby upłynęło 14 dni od przeprowadzonego zabiegu. A jeśli chcemy rozjaśniać to co najmniej 14 dni przed.
Zabieg keratynowego prostowania może być powtarzany
Prawda, jednak dopiero po upływie ok. 3 lub 6 miesięcy, ponieważ keratyna stopniowo wypłukuje się z włosów. Zabieg można powtórzyć wtedy, gdy włosy zaczną się puszyć, a także zaczną się powoli skręcać.
Powody dla których warto się zdecydować na keratynę
- Brak puszenia, nawet w niesprzyjającą pogodę.
- Włosy szybciej schną i łatwiej je wysuszyć.
- Zabieg keratynowy działa jak płaszcz ochronny przed czynnikami atmosferycznymi i promieniowaniem UV .
- Włosy się nie kruszą przez co łatwiej je zapuścić.
A jakie są Twoje pytania i wątpliwości?
Chętnie na nie odpowiem!
Sama się zastanawiałam wielokrotnie nad tym zabiegiem. Pewnie kiedyś się na niego zdecyduje gdyż moje włosy właśnie są krótkie, kręcone, puszą się jednak na obecną chwilę są zadbane oraz nie sprawiają mi problemu na co dzień, więc nie mam nagłej potrzeby ich prostowania stałego 🙂
Super post, dobrze że o tym napisałaś! Wiele kobiet będzie Ci wdzięczne 🙂
Całe życie marzyłam o prostych włosach , a mi się i tak kręciły…
Teraz jest tyle technik, ale ja już zaakceptowałam swoje :-))
Nigdy się nie zastanawiałam nad takim zabiegiem ale pewnie by mi się przydał, bo moje włosy wyglądają kiepsko.
Cały czas rozważam poddanie się temu zabiegowi, dzięki za rozwianie kilku wątpliwości.
Nie próbowałam, ale maski keratynowe nie działają na moje włosy zbyt dobrze… 🙂
Słyszałam wiele pozytywnych opinii o tym zabiegu, warto z niego skorzystać 🙂
Marzy mi się ten zabieg ale nie mam 100% pewności jak on się sprawdzi na rozjaśnianych włosach i czy im nie zaszkodzi. Jedni mówią tak, a inni inaczej. Teraz po ciąży włosy wypadają mi tak bardzo, że zwyczajnie byłoby mi szkoda pieniędzy na prostowanie. Muszę zaczekać aż wszystko wróci do normy.
Już niebawem Q&A z Kasią z Keratin Moment. Odpowie na wszystkie wątpliwości. Sama mogę zdradzić, że blondy kochają keratynę ?
Dwa miesiące temu zrobiłam sobie ten zabieg i jestem bardzo zadowolona. Moje włosy wyglądają teraz zawsze dobrze, a ułożenie fryzury zajmuje kilka minut w przeciwieństwie do żmudnego prostowania prostownicą.
właśnie się zastanawiam czy zrobić sobie ten zabieg
Przyznam, że chętnie poddałabym swoje włosy takiemu zabiegowi. 🙂
Jeśli mam bardzo cienkie włosy o długości po obojczyk ze skłonnością do przetłuszczania to czy po zabiegu nie będę wyglądać jak zmokła kura?
Zabiegu nie wykonujemy od samej skóry głowy. W Twoim przypadku można zachować większy odstęp. Odnośnie „zmokłej kury” to pytanie czy prostujesz codziennie włosy?
Jak czujesz się w całkowicie wyprostowanych włosach?
Dla bardzo cienkich włosów polecam terapie odżywcze lub botox ❤
Szczerze odradzam wszystkim którzy mają rozjaśniane włosy, ja straciłam swoje prawie całe. Zabieg był wykonany dobrze, stosowałam kosmetyki do włosów po keratynowym prostowanie i efekt utrzymywał mi się do 6 miesięcy. Zabieg wykonałam dwu krotnie i w trakcie byłam bardzo zadowolona ale finalnie kreatyna tak bardzo obciążyla mi włosy że odpadły mi okrutnie. Ratuje jak mogę ale to jest koszmar. Zdecydowanie nie gdy włosy są po rozjaśnianiu. Nie wiem jak na włosach naturalnych. Pozdrawiam.
Zabieg keratynowy jest dość złożony, wymaga dobrego sprzętu, dobrych produktów i doświadczenia. Bardzo ważne jest, aby dobrać keratynę dedykowaną do włosów rozjaśnianych, które są delikatniejsze i bardziej uwrażliwione. Kolejnym ważnym aspektem jest przystosowana do zabiegów prostownica, która nagrzewa do odpowiedniej temperatury. W tańszych, marketowych urządzeniach są wkłady grzewcze, które nie trzymają zadanej temperatury przez co jest ona niestabilna. Jest tutaj dużo zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę.
Wykonywałaś sama zabieg? Na jakim preparacie?
Odezwij się do nas być może uda się nam pomóc i uratować Twoje włosy.
Co jest lepsze keratyna czy nanoplastia?
To zależy 😉 głównie od tego jakiego oczekujemy efektu. Keratyna – odbudowa i regeneracja, gdzie proste włosy mogą być efektem ubocznym. Nanoplastia – jej głównym zadaniem jest wyprost włosa.
Tutaj opisałam więcej na ten temat:
http://keratinmoment.pl/keratyna-czy-nanoplastia/
Wolę nanoplasię
Jak pielęgnować włosy po keratynie?
Hej Bessa, o tym również pisałam w poradniku http://keratinmoment.pl/pielegnacja-po-keratynie/
Moje włosy po zabiegu nie są proste, ale nabrały ogromnego blasku i się mocno błyszczą, łatwiej się je rozczesuje. Jestem zadowolona
Dokładnie tak jak piszesz! Włosy stają się bardziej odżywione i zdrowsze. Proste włosy są efektem ubocznym i u każdego może to wyglądać trochę inaczej
Robię keratynę już od kilku lat. Nigdy nie maiłam tak miękkich, gładkich i odżywionych włosów. Polecam 🙂