Jak prawidłowo myć włosy?

0
416
Jak prawidłowo myc włosy?
Jak prawidłowo myc włosy?

Czy kiedykolwiek pytałaś swoich znajomych jak często i w jaki sposób myją włosy? Zwykle wybuchają dyskusje, bo każdy ma swoją filozofię włosową i uparcie ją realizuje. Jak często naprawdę powinno się myć włosy i dlaczego prawie każdy popełnia błędy.

Wydaje się, że umycie włosów to prosta sprawa. Jednak kiedy słyszę jak myjecie włosy to bardzo często prowadzi to do ich uszkodzeń, kruszenia i zniszczenia. Dzisiaj przestawię kilka prostych kroków, dzięki którym włosy się odwdzięczą lepszym wkładaniem, nie będą takie potargane, po prostu odżyją 🙂

Jak często myć włosy?

Wyjaśnijmy sobie jedno: utarte przekonanie, że codzienne mycie włosów jest dla nich szkodliwe pochodzi z czasów, gdy produkty do pielęgnacji włosów nie zawierały łagodnych środków powierzchniowo czynnych i formuł pielęgnacyjnych. Dlatego rada babci, że „raz w tygodniu wystarczy” jest już dawno nieaktualna. Suszenie i układanie włosów na gorąco obciąża włosy, jednak samo mycie nie szkodzi.

To, jak regularnie powinnaś myć włosy, zależy wyłącznie od Twojego indywidualnego stylu życia i rodzaju włosów. Jeśli uprawiasz dużo sportu i masz tłuste włosy, będziesz musiała myć je szamponem częściej niż osoby o suchych włosach. Osoby o włosach normalnych mogą same zdecydować, jak często je myć. Ale to, że codzienne mycie nie szkodzi, nie oznacza, że codzienne mycie szamponem jest konieczne. W przypadku wszystkich rodzajów włosów, lepiej jest myć je rzadziej niż zbyt często. W przypadku nieskomplikowanych włosów, trzy mycia w tygodniu są zazwyczaj w zupełności wystarczające. Wszystkie osoby o suchych włosach również mogą stosować się do tej wskazówki. Często wystarczy umyć tylko odrosty, a szczególnie w przypadku włosów bardzo przetłuszczających się należy unikać zbyt intensywnego wmasowywania szamponu w skórę głowy. Stymuluje to produkcję sebum, a włosy przetłuszczają się jeszcze szybciej. To samo dotyczy włosów z tendencją do łupieżu.

Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest używać suchego szamponu częściej i zrobić sobie przerwę od mycia. W ten sposób możesz nauczyć skórę głowy produkować mniej sebum, dzięki czemu mycie włosów będzie mniej konieczne.

Jak prawidłowo myć włosy?

Zanim przyjdzie do mycia, pierwszą rzeczą do zrobienia jest znalezienie odpowiedniego szamponu dla swoich indywidualnych potrzeb. Ponieważ nie wszystkie szampony są takie same. Jeśli masz już pełne włosy, to szampon dodający objętości będzie raczej złym wyborem. Należy również zwracać uwagę na składniki. Szukaj naturalnych składników i niewielu silnych środków powierzchniowo czynnych. Nawet zdrowa skóra głowy i lśniące włosy będą na dłuższą metę nadwyrężone. Nawet osoby, którym w zimnych miesiącach zawsze przeszkadzają puszące się włosy, mogą sięgnąć po specjalny szampon.

Właściwa rutyna mycia włosów: Zwilż włosy letnią wodą i nałóż na dłoń niewielką ilość szamponu, wmasuj go u nasady włosów i pozostaw na krótki czas. Dokładnie spłukać letnią wodą, a następnie spłukać zimną wodą. Zimna woda zamyka łuski włosów. Jeśli poczujesz pozostałości szamponu, weź kolejny prysznic. Pozostałości produktu nie tylko obciążają włosy, ale również nie pozwalają skórze głowy prawidłowo oddychać. Na koniec delikatnie wykręć włosy, zawiń je w ręcznik i pozostaw do wyschnięcia.

Czy kiedykolwiek zadawałaś sobie pytanie: Dlaczego tracę tak dużo włosów podczas mycia i czy jest to normalne? Możesz być spokojny, to normalne. Ponieważ zawsze przesuwamy dłonie po włosach, a zwłaszcza podczas mycia szamponem, pobudzamy krążenie krwi w skórze głowy, wiele włosów wypada podczas mycia włosów – podobnie jak podczas czesania. Ale nie martw się, każdy człowiek traci do 200 włosów dziennie. Brzmi jak dużo? Jednak przy 150 000 włosów na głowie, nie ma to większego znaczenia. Jeśli jednak masz wrażenie, że nadmierna ilość włosów wypada Ci z głowy, a nawet masz przerzedzone plamy, powinieneś skonsultować się z lekarzem i poddać się badaniu, aby wykluczyć chorobę.

Jaki wybrać szampon?

Szampon musi być dopasowany do skóry głowy, a odżywka do włosów. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie produktu do potrzeb naszej skóry. Często można spotkać się z osobami, które do suchej skóry głowy stosują mocne szampony przeciwłupieżowe. Na pewno warto unikać szamponów z dodatkiem SLS i soli – sodium chloride. Szampony z dobrym składem można już nawet znaleźć w drogerii. Na co dzień stosujemy delikatne szampony, raz na tydzień – dwa można użyć szamponu oczyszczającego. Ale nie można go używać przy każdym myciu. Jeśli mamy problem z wyborem to warto udać się do fryzjera lub dermatologa, który w tym pomoże.

Jak nakładać szampon?

Szampon nakładamy zawsze na mokre włosy. Mycie powtarzamy dwa razy. Pierwsze mycie jest tym wstępnym – możemy do niego użyć nieco więcej szamponu. Drugie mycie to już mycie właściwe. Tutaj już wystarczy tylko. odrobina szamponu.

Zobacz też: Keratynowe prostowanie – fakty i mity

Jak wcierać szampon?

mycie wlosow minSzampon należy wcierać delikatnie opuszkami palców. Włosy myjemy delikatnie masując. Nie szorujemy, nie targamy mocno. Jak już zostanie dobrze wmasowany możemy od razu spłukać. Nie ma potrzeby przetrzymywania szamponu długo na włosach. Ważne: nie każdy szampon będzie się pienił tak samo. Wiele naturalnych i profesjonalnych kosmetyków nie posiada w swoim składzie mocnych detergentów i pienią się minimalnie.

Spłukiwanie szamponu z włosów

Szampon spłukujemy dokładnie letnią wodą. Jeśli szampon nie będzie dokładnie spłukany może podrażnić skórę, doprowadzić do zaczerwienienia i swędzieć. Należy unikać gorącej wody, ponieważ ona może zwiększać ilość wydzielanego sebum. Szczególnie jest to ważna informacja w przypadku przetłuszczających się włosów. Odciskamy nadmiar wodyNakładamy odżywkę od ucha w dół, po czym spłukujemy letnią wodą. Warto na koniec przepłukać włosy zimną wodą, która domknie łuskę.

Ważne: mokre włosy są bardzo wrażliwe i podatne na uszkodzenia! Unikaj chodzenia spać w mokrych lub niedosuszonych włosach. Z mokrymi włosami trzeba obchodzić się z nimi delikatnie.

Co po umyciu włosów?

Mokre włosy odciskamy z nadmiaru wody i zawijamy w ręcznik tworząc turban. Można również odciskać włosy czekając chwilę, aż materiał wsiąknie wodę. Ważne: Nie należy trzeć ręcznikiem włosów, ponieważ to je mechanicznie łamie i niszczy. Na końcówki nakładamy olejek lub serum zabezpieczające. Włosy naturalnie schną, lub suszymy średnim nawiewem suszarki.

Po każdym umyciu włosów nakładamy tez odpowiednia odżywkę, a raz w tygodniu maskę. Tutaj też jest kilka trików jak to robić poprawnie, niebawem o tym napiszę!

Najczęstsze błędy przy myciu włosów

Co można zrobić źle podczas mycia włosów? Całkiem sporo! Najczęstsze błędy i jak zrobić to dobrze:

Nierozczesywanie włosów przed myciem. Mokre włosy są bardzo wrażliwe. Jeśli są związane w węzeł lub sklejone lakierem do włosów, będą się jeszcze łatwiej łamać podczas mycia.

Powstrzymaj się od stosowania odżywki. Szampon ma zasadowe pH, które czyści, ale także otwiera łuski włosa. Odżywka, z drugiej strony, jest kwaśna i zamyka łupież ponownie. Ponieważ oba produkty wzajemnie się uzupełniają, powinny znaleźć się w Twojej rutynie mycia włosów – zwłaszcza jeśli masz już skłonność do przesuszania włosów.

Pranie zbyt gorące. Tak jak ciepło otwiera pory skóry, tak samo otwiera skórki włosów. Jeśli nie zostaną one ponownie zamknięte zimnym prysznicem, włosy mogą wyschnąć i są bardziej podatne na rozdwajanie się końcówek.

Przeciążenie skóry głowy. Jasne, masaż dobrze ci zrobi i zrelaksuje cię. Nie należy jednak przesadzać i pocierać skóry głowy przez kilka minut. Stymuluje to krążenie krwi, co z kolei pobudza produkcję sebum i sprawia, że włosy szybciej się przetłuszczają.

Użycie zbyt dużej ilości produktu. Jak dużo szamponu używasz na włosy? W przypadku włosów krótkich i średniej długości doskonale sprawdzi się produkt wielkości orzecha laskowego. W przypadku bardzo długich włosów, możesz użyć dwa razy więcej. Jeśli użyjesz zbyt dużej ilości szamponu lub wylejesz go bezpośrednio na włosy, często nie zmyje się on prawidłowo i obciąży Twoje włosy.

Pocieranie włosów. Po umyciu wytrzyj głowę ręcznikiem. Duży błąd, ponieważ delikatne, mokre włosy znacznie łatwiej się łamią. Delikatnie wyciśnij rękoma ociekające wodą włosy i zawiń je w ręcznik. To automatycznie wchłania wodę i jest znacznie łagodniejsze.

No Poo: Mycie włosów bez szamponu

Trendem, który od lat wywołuje podzielone opinie, jest ruch „No Poo”. Skrót ten oznacza No Shampoo, czyli mycie włosów bez szamponu. Celem tej metody jest oczyszczenie i odżywienie włosów poprzez ich naturalne olejki. Podczas gdy niektórzy przysięgają na niego i są pewni, że No Poo przywraca skórę głowy i włosy do równowagi, istnieje również wielu krytyków, którzy skarżą się na stale tłuste i nieładne włosy. Niezależnie od tego, czy dana metoda Ci odpowiada, powinieneś ją po prostu wypróbować. Jeśli całkowity zakaz używania szamponu jest zbyt radykalny, możesz się bez niego obejść tylko od czasu do czasu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku codziennego mycia włosów.

Zero Waste: mycie włosów w sposób zrównoważony

Ponieważ wiele konwencjonalnych szamponów zawiera kontrowersyjne składniki, takie jak silikony, środki powierzchniowo czynne i sztuczne substancje zapachowe, coraz więcej osób sięga po alternatywne produkty pielęgnacyjne i wypróbowane domowe sposoby. Za szczególnie popularne i skuteczne uważa się naturalne środki pomocnicze, takie jak glinka lecznicza, mąka żytnia i soda oczyszczona.

Dużą zaletą alternatywnych detergentów jest to, że produkują mniej odpadów i są tańsze. Ponadto, nie zawierają one żadnych wątpliwych składników, które nie szkodzą Tobie ani środowisku. Jednak zarówno włosy, jak i skóra głowy potrzebują trochę czasu, aby się przyzwyczaić. Również proces mycia jest nieznany, ponieważ piana lub zapach, jak w przypadku konwencjonalnego szamponu, oczywiście, nie ma czegoś takiego z tej metody.

Mycie włosów mąką żytnią

Nie każda mąka nadaje się do mycia włosów. Pszenica lub orkisz zawierają dużo glutenu, który przyklejałby się do włosów. Mąka żytnia, z drugiej strony, jest idealna dla włosów, podobnie jak mąka ryżowa i mąka z ciecierzycy, ponieważ zawiera bardzo mało naturalnego glutenu. Lepiej unikać mąki razowej – im grubsza, tym trudniej ją wypłukać. Przy okazji, mąka oczyszcza włosy dzięki zawartej w niej skrobi. Minerały i witaminy mają działanie odżywcze.

Instrukcja DIY: Wymieszaj dwie do trzech łyżeczek z około 150 mililitrami wody i pozostaw na krótko do napęcznienia. Jeśli konsystencja jest mętna, dodaj trochę więcej wody. Nałóż pastę na linię włosów, wmasuj i pozostaw na około pięć do dziesięciu minut. W przypadku długich włosów, postępuj warstwa po warstwie, tak aby mieszanina oczyściła całą głowę. Bardzo dokładnie wypłukać, ewentualnie wypłukać drugi raz. Aby nadać włosom ładny połysk i zneutralizować pH skóry głowy, zrób na koniec kwaśną płukankę. Aby to zrobić, wymieszaj dwie łyżki stołowe octu jabłkowego z odrobiną wody i rozprowadź na całej długości włosów. Nie trzeba spłukiwać. Nie martw się, zapach octu zniknie, gdy tylko włosy wyschną.

Poprzedni artykuł8 powodów dla których warto przygotować budżet domowych wydatków
Następny artykułHistoria mody: W czym kąpały się nasze babki, czyli moda plażowa w dwudziestoleciu międzywojennym
Keratin Moment
Studio odbudowy i regeneracji. Dzięki nam Twoje włosy dostaną drugie życie! Na naszym blogu porady dotyczące pielęgnacji, trychologii, zabiegów keratynowego prostowania i nanoplastii. Jak dbać o włosy to na całego! Zacznij z nami przygodę w drodze do pięknych, zdrowych i silnych włosów!
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments