7 sekretów jak odnaleźć szczęście!

9
416
Przepis na szczęście

Jak być szczęśliwszą?

Szczęście to coś, czego pragniemy, ale nie zawsze czujemy się szczęśliwe. Czasami jesteśmy smutne, pogrążamy się w ponurych myślach i widzimy świat w czarnych barwach. Jak wyrwać się z tego kręgu przygnębiających myśli? Jak czuć się bardziej szczęśliwą?

1. Doceń to co masz

Masz wiele, choć często tego nie dostrzegasz. Brzmi banalnie. Chodzi nie tylko o rzeczy materialne, ale także przyjaciół, życzliwe osoby, rodzinę… Nawet jeśli teraz czujesz się samotna i opuszczona przez wszystkich, uwierz, że nie jesteś sama. Zobacz, że szklanka, którą trzymasz w ręku jest do połowy pełna, a nie do połowy pusta. Wyrób w sobie nawyk dziękowania i praktykuj go, a dzięki temu poczujesz się lepiej, tak to właśnie szczęście. Jeśli chcesz możesz zastosować proste ćwiczenie, które pozwoli Ci na znalezienie rzeczy, za które możesz być wdzięczna. Codziennie przed snem znajdź chwilę dla siebie i zastanów się, co danego dnia było dobre, co się udało i za co mogłabyś podziękować. Spróbuj na początek znaleźć trzy takie rzeczy. Możliwe, że będzie to trudne, początkowo nieco naciągane, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Po jakimś czasie będzie Ci łatwiej.

2. Zaufana grupa przyjaciół

Być może jesteś samotnikiem i stronisz od towarzystwa, jednak jak pokazują badania większość z nam potrzebuje zażyłości, przyjaźni i wsparcia od innych ludzi. Wiedząc, że mamy na kogo liczyć budujemy poczucie swojego bezpieczeństwa. Zgrana paczka przyjaciół nie musi oznaczać wielu osób, wystarczą te najbliższe, na których się nigdy nie zawodzimy i wiemy, że można prosić o pomoc o każdej porze dnia i nocy. Przebywanie wśród ludzi, którzy nas całkowicie akceptują jest bezcenne i zdecydowanie daje szczęście 🙂

3. Doceniaj innych słowem

Jeśli powiesz komuś komplement, ta osoba się uśmiechnie, ale i Ty poczujesz się lepiej, zauważyłaś? Nie chodzi oczywiście o to, by kłamać na temat głęboko ukrytego piękna sukienki, która wydaje Ci się brzydka, ale o to by doceniać ludzi, z którymi przebywasz (nie tylko ich ubiór). Dobre słowa, które wypowiadamy procentują i są bardzo ważne nie tylko dla tych, którzy je słyszą, ale także dla mówiących. Dziękuj za drobne ułatwienia, które ktoś Ci sprawia i jeśli zauważysz poprawę jakiejś cechy czy zachowania, doceń to. Nie chodzi jedynie o myśli – to, że pomyślisz o kimś dobrze jest oczywiście ważne, ale warto pójść o krok dalej i ubrać tę myśl w słowa. Dobre słowo to coś, czego wielu ludziom (także i nam) często brakuje. Jeśli chcesz, by inni Cię doceniali, Ty doceń ich pierwsza.

pomysly szczescie
Pomysły na szczęście

4. Zrób coś dla siebie

Tak po prostu bez okazji. Zrób to co od dawna odkładasz, na co ciągle nie masz czasu, co wydaje się niepoważne. Spełniaj swoje drobne marzenia, rób coś szalonego, zaplanuj weekend pełen przygód!

5. Dostrzegaj małe rzeczy

W świecie, w którym żyjemy media codziennie bombardują nas złymi i przykrymi wiadomościami z Polski i ze świata. Negatywna narracja przyciąga wzrok czytelnika i uszy słuchacza wiadomości. Pożar, powódź, wichura, silny mróz, atak terrorystyczny, kradzież, rozbój, wypadek – morze złych wieści. Jednak… nie skupiaj się na nich. Szukaj piękna i dobra. Zauważ, że choć na świecie są nadal zabójstwa, gwałty i demoralizacja, są też ludzie, którzy robią wiele dobrego – opiekują się chorymi i umierającymi, bezinteresownie przekazują wiedzę ważną dla małżonków i narzeczonych czy też grają koncerty charytatywne. Świat, który nas otacza jest piękny, choć w betonowym mieście nawet tego nie dostrzegamy. Warto udać się od czasu do czasu na łono przyrody lub choćby na spacer do parku i podziwiać śpiew ptaków, zieleń trawy, biel śniegu, błękit nieba oraz wieczorem księżyc i gwiazdy.

6.Zakaz narzekania i marudzenia

Polacy są kojarzeni z narzekaniem. Narzekanie jest przez wiele osób traktowane jako nasza wada narodowa. Pora to zmienić. Narzekanie (inaczej gderanie) nie zmieni sytuacji, bo nie wiąże się z działaniem, ale ma charakter biernego wylewania żali. Nie jest to produktywne zajęcie, dlatego unikaj narzekania i marudzenia. Zamiast tego spróbuj przemyśleć sytuację, w której się znalazłaś i poszukaj jej rozwiązania. Poproś przyjaciół o radę, ale niech wasze spotkanie nie będzie okazją do wspólnego licytowania się nad tym kto i dlaczego ma gorzej. Niestety niektóre spotkania przypominają plebiscyt, w którym uczestnicy mają tylko jedno zadanie – znaleźć jak najwięcej powodów na to, dlaczego to mi jest gorzej niż drugiej osobie. Takie przedstawienie sytuacji nie tylko nie zmienia jej na lepsze, ale wręcz ją pogarsza.

7. Złość piękności szkodzi!

Jeśli ktoś zrobił coś złego, nie dąż do zemsty, ale wybacz mu. Każdy z nas popełnia błędy, a potem tego żałuje. Kumulowanie w sobie złości nie jest rozwiązaniem, bo przynosi Ci ból albo poczucie złudnej ulgi, która jednak niestety jest cierpieniem. Wiele razy w życiu ranimy osoby, na których nam zależy, ale potem przepraszamy i liczymy na drugą, trzecią, setną szansę… Wybaczanie jest bardzo ważne w przyjaźni. Szukanie zemsty nie jest dobrym pomysłem, bo w ten sposób Twoje serce zatruwa nienawiść.

A może masz własne, sprawdzone sposoby na szczęście? koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

Poprzedni artykułNa co zwrócić uwagę przy zakupach ubrań online?
Następny artykułDamskie New Balance 997 – jak wykorzystać je w codziennych stylizacjach?
Niepoprawna optymistka. Wielka fanka jarmużu i papryczek chili. Działaczka w obronie praw zwierząt. Zawodowo pisze drugą książkę o marketingu online, prowadzi social media dla małych firm i zaraża pozytywną energią :)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Świat Toli

Doceniać to, co się ma i z tego cieszyć to już dużo.

Aneta

Nic dodać, nic ująć. No może jedno, że szczęście jest w nas. ?

Kasia

8. Przestań wiecznie na coś czekać i ciesz się z tego co tu i teraz

Świat Toli

Szczęściu czasem trzeba pomóc.

krystynabozenna

Jakoś nie na narzekam na brak szczęścia 🙂

Aleksandra Załęska

Umiejętność doceniania tego, co się ma – to klucz do szczęścia 🙂 A jeśli wokół są osoby, które kochasz – to już w ogóle jest bajecznie 🙂

Magdalena Bur

Dobrze napisane ? ale jak to się mówi: łatwo się mówi. W codziennych trudach dni prosto zapomnieć o tym, że uśmiech i dobre słowo nic nie kosztuje. Ze tak naprawdę szczęście zależy tylko od nas.

Ola

Cześć,
U mnie od dawna sprawdza się aktywność fizyczna. Długie spacery z moim psem, łono natury.
Bardzo mnie to uspokaja i pozwala popatrzeć na wiele spraw z innej perspektywy.

Pozdrawiam
Ola

Anszpi

Szczęście jest ważne w życiu i warto do niego dążyć jak najlepiej