10 Przykazań Urlopowicza – lektura obowiązkowa!

0
372
Ważne rzeczy zanim się pójdzie na urlop

Każdemu przydaje się odrobina wytchnienia od codziennych obowiązków. Nawet najbardziej lubiana praca może po prostu zmęczyć. Regeneracji służyć ma letni wypoczynek. Jak dobrze wykorzystać urlop? Oto Dekalog Urlopowicza.

Wypoczywać też trzeba umieć! Wbrew pozorom, nie jest to łatwa umiejętność. Nowoczesne technologie stwarzają ogrom możliwości i ułatwiają zaplanowanie wakacji. Stwarzają też, niestety, pokusę, by tylko „na chwilkę” zajrzeć do Sieci. Ułatwiają kontakt z zakładem pracy. Oprócz ryzyka rozwinięcia się syndromu FOMO, utrudniają też oderwanie się od firmowych obowiązków. Bo przecież jedynie na moment, na jeden wieczór, zajrzymy na firmową skrzynkę emailową. Bo przecież to tylko doszlifowanie raportu. A tymczasem na urlopie obowiązuje jedna zasada: Firmy nie zaszczycamy nawet jedną myślą. Tylko jak to zrobić?

1. Przed wyjazdem zadania swoje dokończ

Trudno będzie nam wypocząć, jeśli „wisi” nad nami jakieś zadanie albo zamartwiamy się, czy aby na pewno zmienniczka poradzi sobie z obowiązkami. Dlatego jeszcze przed urlopem pozamykajmy najważniejsze projekty. Te, które zostały, delegujmy. Upewniając się zawczasu, że cała dokumentacja jest pod ręką a zastępczyni wie, co robić, będziemy spać spokojnie. Porządek w papierach i spisanie przed urlopem najistotniejszych informacji, dat czy danych do logowania, oszczędzą nam irytujących telefonów z pracy. Warto też trzymać ład w kalendarzu i skrzynce mailowej.

2. Autoresponder na czas urlopu ustaw

Sprawna komunikacja to podstawa w pracy. Nie zaskakuj Klientów czy ważnych współpracowników informacją o wyjeździe w ostatniej chwili. To nieeleganckie. Lepiej zawczasu ustawić autorespondera i automatycznie przesyłanie maili z Twojej skrzynki na skrzynkę osoby, która będzie Cię zastępować. W dobrym tonie jest poinformowanie drogą mailową kontrahentów czy wspólników, do kogo mogą się zwrócić w czasie Twojej nieobecności.

3. Bałaganu w firmie nie zostawiaj

Ostatniego dnia przed urlopem koniecznie posprzątaj bałagan. Umyj kubki, talerze i inne naczynia. Opróżnij firmową lodówkę z jedzenia. Wyrzuć śmieci. Pozbądź się starych papierów. Przetrzyj blaty. Upewnij się, że wszystkie niezbędne dokumenty, loginy i kalendarz są we właściwych miejscach i wygodnie dostępne dla zastępczyni. Naprawdę nikt nie ma ochoty „podziwiać” biurka lepiącego się od lukru z ostatniej drożdżówki. Elegancko będzie pożegnać się ze współpracownikami.

praca, wakacje, odpoczynek

4. Pracy na wakacje nie zabieraj

O ile nie jesteś studentem szukającym zajęcia na wakacje czy freelancerem w trakcie workation, nie zabieraj pracy na urlop. Żadnej. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą albo bierzesz dodatkowe zlecenia, poinformuj, że na czas wakacji jesteś offline i nie podejmujesz działań zawodowych. W przeciwnym razie skończysz, stukając w klawiaturę zamiast chodząc po górach. To jest czas dla Ciebie, nie dla firmy. Z tego względu oszczędź sobie „planów” w rodzaju remontu albo gruntownych prac ogrodniczych na działce. Jeśli już musisz, koniecznie przepleć je po prostu bezwstydnym lenieniem się. Po to w końcu są wakacje, prawda?

5. Na nudę sobie nie pozwalaj

Planuj wakacje! Mając w perspektywie wycieczkę czy festiwal, jeszcze przed rozpoczęciem urlopu poczujemy dobry nastrój. Szukaj, bo Internet pełen jest ofert last minute a nawet ogłoszeń osób, szukających towarzyszy wyprawy! Bywa też jednak, że nie mamy czasu lub funduszy na dalekie wyjazdy. W takiej sytuacji pozostaje nam odpoczynek w domowych pieleszach lub na działce. Nie musi to być tragedią! Ważne, by nie ograniczać „wypoczynku” tylko do siedzenia w czterech ścianach. Nuda też potrafi zmęczyć! Wybierz taki rodzaj aktywności, który najbardziej Ci odpowiada. Po pracy fizycznej najlepszy będzie odpoczynek bierny – plażowanie, czytanie książek, słuchanie muzyki. Możesz pójść do kina, teatru albo na jeden z darmowych miejskich koncertów. Jeśli pracujesz umysłowo, najlepiej będzie zaplanować aktywny urlop – wycieczki rowerowe, pływanie czy imprezy biegowe. W wielu miejscowościach odbywają się bezpłatne zajęcia zumby czy jogi. Najważniejsze, by właściwie wykorzystać piękną, słoneczną pogodę, robić coś „innego” i oczywiście wystarczająco się wysypiać. Budzikom w wakacje mówimy stanowcze „nie” – chyba, że umówiliśmy się na wczesne wyjście w góry.

Zobacz też: 10 darmowych i ekspresowych sposobów na relaks

6. Ze znajomymi się spotykaj

Chyba najważniejszym warunkiem udanego urlopu jest właściwe towarzystwo. Nieważne, czy planujesz solo tripa autostopem, wyjazd na festiwal ze znajomymi czy plażowanie z Dziećmi. Wakacje to idealny czas, by pogłębić relacje z bliskimi i poświęcić im odrobinkę uwagi. Świetnym pomysłem jest ustalenie zawczasu Waszych oczekiwań. Czy nastawiacie się na leniwe opalanie na plaży, zwiedzanie zabytków, zanurzenie w nocnym życiu czy może włóczenie w ciszy po górskich szlakach. Dobierz miejsce i towarzystwo do Waszych wspólnych potrzeb. A skoro o tym mowa: Omówcie też kwestię finansów i tego, jak się rozliczycie. Byłoby przykro, gdyby udany wyjazd zepsuła kłótnia o pieniądze.

Wakacje to idealny czas, żeby dać smatfonowi odpocząć

7. Z Internetu nie korzystaj

Najlepiej byłoby, gdybyś wyłączyła służbową komórkę i odłączyła od Sieci. W praktyce może okazać się to dość trudne. Pomocne może okazać się ustawienie wiadomości na skrzynce głosowej, że na czas urlopu jesteś niedostępna. Nie zabieraj też laptopa na wakacje. Po co Ci on? Lepiej spakować karty a facebookowym znajomym dać przed wyjazdem znać, że jesteś offline. Jeśli będą naprawdę czegoś potrzebować – odezwą się na Twój prywatny numer telefonu. Detoks od Sieci naprawdę pomaga solidnie wypocząć. A jeśli dopada Cię nuda? Cóż… to pokazuje, ile godzin marnujesz w Internecie. Przy okazji nauczysz się zagospodarowywać czas i skonfrontujesz ze swoimi prawdziwymi potrzebami.

8. Do spraw firmowych nie zaglądaj

Wiele osób, szczególnie freelancerów i właścicieli małych firm, czuje pokusę, by „czuwać” w trakcie urlopu nad sprawami zawodowymi. Wizja zapchanej po brzegi firmowej skrzynki mailowej i pożarów, jakie trzeba będzie gasić, wywołuje stres i przymus „trzymania ręki na pulsie”. Brutalna prawda jest jednak taka, że nie jesteś niezastąpiona. Naprawdę. Najprawdopodobniej świat się nie zawali, bo wyjedziesz na wakacje. Jeśli właściwie przeszkoliłaś zmienniczkę czy podwładną i uczciwie podomykałaś zlecenia jeszcze przed początkiem urlopu – możesz spać spokojnie. A e-maile sprawdzisz po powrocie, naprawdę.

Zobacz też: 10 nawyków, które sprawią, że Twój dzień będzie świetny!

9. Chwile i widoki piękne uwieczniaj

Kompulsywne fotografowanie i chomikowanie niepotrzebnych „zbieraczy kurzu” z całą pewnością nie jest dobrym pomysłem, ale kilka pamiątkowych zdjęć z wakacji to jest coś, co pomoże nam wprawić się w wakacyjny nastrój w długie, jesienne wieczory i przywołać miłe wspomnienia. I niech tych wspomnień właśnie będzie jak najwięcej. To takie koraliki na sznurze szczęścia. Nawlekajmy je na nić życia pieczołowicie nie dla „lajków” czy serduszek, ale dla siebie. Nie dla przymusu „pokazania”, jakie to mamy cudowne wakacje, ale po to, by dodać smaczku swojemu życiu.

10. Dobry humor z wakacji przywieź

Urlop jest po to, by naładować akumulatory. Korzystaj z tych dwóch tygodni intensywnie i mądrze, bo skończą się zdecydowanie zbyt szybko. Wakacje to nie czas na niesnaski i narzekanie. Przywieź więc z nich miłe wspomnienia i… dobry humor. Wniesiesz odrobinę słońca w szarą rzeczywistość. I tego właśnie – głębokiego wypoczynku i szerokiego uśmiechu – życzę wszystkim Urlopowiczom z całego serca.

Poprzedni artykułJak mądrze wybrać karmę dla psa: Przewodnik dla troskliwych właścicieli
Następny artykułWłoska moda: połączenie tradycji i stylu
Katarzyna P.
Joginka zakochana w pięknym słowie. Kibicuje Kobietom w ich rozwoju.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments