W lecie nosimy raczej cienkie i luźne ubrania. Niestety nie wszystko, co wygodne nadaje się do biura. Jak zatem ubrać się do pracy, kiedy na dworze jest bardzo gorąco? Co na siebie założyć kiedy już na samą myśl o dusznym pomieszczeniu robi Ci się gorąco? Czego zdecydowanie nie wybierać?
Latem także obowiązują standardy…
Spis
Istnieją biura, w których to, co możemy na siebie założyć jest uregulowane w regulaminie pracy. Wtedy należy trzymać się tych zapisów. Są też takie miejsca, w których przyjęto zwyczajowy styl ubierania się jako smart casual, czyli DOŚĆ elegancki, ale nie biznesowy. Może pracujesz gdzieś, gdzie nie ma większego znaczenia to jak się ubierasz? W ostatniej sytuacji nie musisz zbyt wiele kombinować z letnim strojem, wystarczy byś ubierała się schludnie i skromnie. Możesz jednak zastosować smart casual, czyli połączenie elegancji i wygody. Przykładowe letnie zestawienia tego typu to np. biały t-shirt i spodnie chinosy, koszula i lekko rozkloszowana spódnica midi.
Na co postawić latem?
Po pierwsze, jeśli wiesz, że nie wytrzymasz w żakiecie, a w pracy powinnaś mieć zasłonięte ramiona, wybierz krótki rękaw lub rękaw do łokci. Postaw na jasne tkaniny. Jeśli w Twojej firmie można ubierać się w stylu smart casual (to oznacza, że nie panuje styl czysto formalny ani dość formalny jak business casual), swoje stylizacje możesz uzupełnić mocniejszymi i bardziej intensywnymi kolorami. Latem dobrze jest też postawić na pastele. Jeśli chcesz się poczuć trochę luźniej, unikaj bardzo dopasowanych gór i postaw na lekko rozkloszowane lub trapezowe spódnice albo luźniejsze spodnie, np. chinosy.
Na upał sprawdzą się takie materiały jak len, bawełna, jedwab i wiskoza. Pierwsze dwa z nich niestety szybko się mną. Zakładając coś z jedwabiu będziesz miała wrażenie jakby Cię ochładzał. Wiskoza przepuszcza powietrze, ale się gniecie.
Zobacz też: Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Czego lepiej unikać?
Unikaj ubrań, które są niezgodne z regulaminem pracy (o ile są w nim regulacje na temat ubioru). Latem nie odsłaniaj zbyt wiele ciała. Postaraj się, by Twoje ramiona były zakryte. Nie noś zbyt krótkich spódnic, spodni ani bluzek z dekoltem. Unikaj także bluzek typu mgiełka, które po prostu prześwitują. Jeśli koniecznie chcesz założyć taką bluzkę, załóż pod spód zwykły bawełniany podkoszulek.
Postaw na profesjonalizm. Twój strój nie może zwracać na siebie uwagi, rozpraszać. Ważne, by był schludny i skromny. Ubranie ma w pracy przykryć nasze ciało, a nie powodować, że zostanie zwrócona na nie uwaga. Jeśli chodzi o wzory, to staraj się unikać panterki. Nie wybieraj też ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów typu poliester, poliamid, nylon.
W składzie danej rzeczy większość to poliester? może być Ci w tym bardzo gorąco. Materiały te dodatkowo nie mają właściwości higroskopijnych, więc nie odprowadzają wody na zewnątrz. Oczywiście jeśli jakieś ubranie ma mieszany skład, w którym znajdują się m.in. sztuczne materiały to o ile nie jest ich wiele (nie stanowią większość składu), ubranie nie musi być nieprzyjemne w noszeniu. Ważne, by w dobieraniu stroju zachować zdrowy rozsądek.
Zobacz też: Jak wybierać dobre jakościowo ubrania?
Biurowe kolory na lato
To jakiej gamy kolorystycznej możesz używać wybierając strój do biura zależy od tego, gdzie pracujesz i jakie są tam zwyczaje. Jeśli w Twojej pracy obowiązuje bardzo oficjalny styl – mężczyźni na co dzień chodzą w garniturach, a kobiety w garsonkach, wybierz standardowe kolory kojarzone z biurem – biało-czarną klasykę. Swoje zestawienia możesz wzbogacić jeszcze o szary i granat. Jeżeli w Twojej pracy można pozwolić sobie np. na koszule w kolorach innych niż wymienione wcześniej, rozszerz paletę barw o błękit i pudrowy róż. Są to kolory, w których dość często szyje się w miarę eleganckie ubrania.
Jeżeli nie ma określonego dress codu w Twoim biurze, to możesz wybierać takie kolory jakie chcesz. Ważne jedynie, byś umiała je umiejętnie łączyć i zestawiać. W lecie z reguły nie nosimy ciemnych ubrań, ponieważ jest w nich gorąco. Dobrym pomysłem mogą być stylizacje we wzory. Do pracy poleca się raczej subtelne – zawsze modne paseczki lub drobna kratka albo małe groszki. Taki detal na np. bawełnianej koszuli nie tylko urozmaici stylizację, ale także doda jej praktyczności – na wzorzystych ubraniach nie widać aż tak zgnieceń w porównaniu z gładkimi.