Chcesz być bezpieczna na drodze? Daj się zauważyć!

0
152
bezpieczeństwo na drodze po zmroku

Kiedy dni stają się coraz dłuższe, częściej do późna jesteśmy poza domem. Chociaż na temat odblasków głośno jest zazwyczaj na jesieni, Prawo o ruchu drogowym obowiązuje także latem. Czasami zdarzają się dni, kiedy mgła utrzymuje się do późna. Co zrobić, by być bardziej widoczną na drodze?

Prawo o odblaskach – kiedy są obowiązkowe?

Zgodnie z prawem obecnie obowiązującym w Polsce każdy pieszy (niezależnie od wieku; warto wspomnieć, że przed nowelizacją przepisów obowiązek dotyczył tylko dzieci do 15 r. ż.), który porusza się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym musi „używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu”. Do używania odblasków Prawo o ruchu drogowym nie zobowiązuje osób na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych i osób poruszających się po chodniku. Za brak odblasków może grozić mandat – choćby z tego powodu warto je nosić. Poza tym Policja co roku alarmuje i przypomina, że pieszy ubrany w ciemny strój jest widoczny dla kierowcy dopiero z odległości 40 m, a osoba z odblaskami – z odległości prawie 4 razy większej! Im wcześniej zauważy nas kierowca, tym szybciej będzie mógł zahamować, dlatego ważne jest, by być widocznym na drodze. Tu chodzi o życie.

Odblaski – jakie? Ważne wskazówki UOKiK

Ustawodawca nie wskazuje konkretnie jak powinien wyglądać odblask noszony przez pieszego. Na rynku możemy spotkać różnego rodzaju odblaski – od breloczków, które jako dzieci nosiłyśmy przypięte do plecaków po kamizelki, opaski i smycze. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, by przed zakupem odblasku sprawdzić, czy na etykietce jest znak CE, nazwa producenta i typ odblasku (wyróżniamy 3 typy: swobodnie wiszący, do zdejmowania i przytwierdzony na stałe).

Odblaski po zmierzchu
Kolorowe kobiece kamizelki znalazłam w Łotewrskim sklepie zibstore.com

Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy do odblasku została dołączona instrukcja użytkowania została napisana zgodnie z przepisami – w języku polskim. Policjanci polecają umieszczanie odblasków na wysokości kolan, dłoni oraz środkowej części klatki piersiowej oraz pleców. Jeśli Twój odblask nie jest nowy, sprawdź czy się nie wytarł. Zwróć uwagę na to, by odblaski, jakie nosisz były widoczne, a nie zasłonięte np. plecakiem albo szalikiem.

Zobacz też: Wycieczka rowerowa – o co warto zadbać jadąc w trasę? Poradnik

Co oprócz odblasków zwiększy Twoją widoczność?

Policyjne statystyki na temat wypadków Cię przekonują, nosisz odblaski i chcesz być jeszcze bardziej widoczna? Wychodząc na rower zadbaj o odpowiednie oświetlenie dla pojazdu i jeśli nie musisz to nie ubieraj się na czarno. Odzież sportowa nie bez powodu występuje często w neonowych, mocno rzucających się kolorach.

Te barwy przyciągają wzrok. Trudno by było nie zauważyć osoby ubranej i intensywnie żółtą koszulkę. Dlatego kiedy chcesz być bardziej widoczna na rowerze, wpleć w swoją stylizację neony. Na rynku są także dostępne spraye odblaskowe, których używa się na ubrania, rowery i akcesoria typu kaski rowerowe albo plecaki.

To, że dana rzecz została pokryta substancją z aerozolu będzie widoczne dopiero po zmroku. Spraye mogą stanowić dobry dodatek do odblasków, ale go nie zastąpią. Dobrym sposobem na lepszą widoczność jest używanie odzieży ostrzegawczej, której klasycznym przykładem jest kupiona za kilka złotych kamizelka odblaskowa. Ubranie to może nie należy do najbardziej stylowych, ale może uratować życie.

Nie wstydź się przestrzegania przepisów i troski o życie

Policja i media co roku alarmują i przypominają o tym, że noszenie odblasków może uratować ludzkie życie. Kamizelki odblaskowe kojarzą się często z drogowcami, a żółte misie z odblaskami przyczepionymi do plecaków dzieci z podstawówki. Takie gadżety naprawdę skutecznie poprawiają naszą widoczność.

Na drodze jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie! ale i za innych, dlatego to, że neony nie są obecnie w modzie nie jest wymówką. Jak jednak przekonać się do noszenia odblasków? Ważne, by uświadomić sobie o co tak naprawdę chodzi. Nie o modę, ale o bezpieczeństwo – nie tylko nasze, ale i innych.

Codziennie na polskich drogach giną osoby. Ile z nich nadal by żyło gdyby miało na sobie żółtą lub pomarańczową kamizelkę?

Poprzedni artykułJak wybrać podręczny plecak? 6 wskazówek
Następny artykułKim jest copywriter i dla kogo pisze?
Kasia N
Niepoprawna optymistka. Wielka fanka jarmużu i papryczek chili. Działaczka w obronie praw zwierząt. Zawodowo pisze drugą książkę o marketingu online, prowadzi social media dla małych firm i zaraża pozytywną energią :)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments