Nie masz jeszcze pomysłu na wakacje, a chciałabyś naprawdę odpocząć od codzienności? Twój budżet jest dość ograniczony, ale chcesz przeżyć coś, co będziesz wspominać długo i pozytywnie? Chcesz zmierzyć się sama ze sobą, spotkać przyjaciół, i codziennie oddychać świeżym powietrzem? Wybierz piesze wakacje i idź na pielgrzymkę.
„Co? Pielgrzymka? To nie dla mnie…”
Spis
Może na pierwsza Twoja myśl po przeczytaniu nagłówka była mniej więcej taka: „Co? Pielgrzymka? To nie dla mnie”. Nie rezygnuj tak szybko. Może się okazać, że polubisz pielgrzymowanie. Szczęście, które towarzyszy dotarciu do celu wynagradza trudności. Kto idzie? Młodzi i starzy, ludzie po dwudziestce, trzydziestce, czterdziestce, pięćdziesiątce i przed, księża, zakonnicy, świeccy. Wiele różnych osób. Ci co na co dzień siedzą w biurze, studiują albo się uczą. Mężczyźni, kobiety i dzieci. Kilkanaście dni w trudzie zbliża. Może właśnie tam znajdziesz przyjaciół, bliskich, którzy będą jak rodzina albo miłość?
Zalety i wady pielgrzymki
Pielgrzymka to nie tylko ciekawy sposób urozmaicenie wakacji podczas których będziesz mogła zgłębić lub wzbudzić swoją wiarę i poznać siebie. Podczas tej drogi poznasz wiele wspaniałych piosenek oraz ludzi, którzy wierzą i szukają Boga. Zobaczysz co to w praktyce znaczy „polska gościnność” i wzrośnie Twoja wiara w ludzi. Docenisz to, co masz na co dzień i przypomnisz sobie, że życie to pielgrzymka. Podczas tej drogi spotkasz też wiele niedogodności jak np. ból stóp, mięśni, czasami głód, senność, niespodziewany deszcz, brak ochoty na kolejny krok lub wstanie do dalszej drogi, zmęczenie. Może się też okazać, że buty, które zawsze uważałaś za najwygodniejsze pokażą swoje ciemne oblicze i mocno Cię obetrą. Być może nie będziesz miała siły, czasu ani ochoty na kompletowanie stroju czy zrobienie makijażu, ale to nieprzygotowanie nie sprawi, że inni Cię odrzucą.
Zobacz też: Wycieczka rowerowa – o co warto zadbać jadąc w trasę? Poradnik
Gdzie i kiedy?
Piesze pielgrzymki do Częstochowy organizowane są w Polsce co roku w sezonie letnim. Wakacje to czas odpoczynku zarówno dla dzieci, które mają wtedy wolne od szkoły, jak i dla dorosłych, którzy najczęściej na ten czas planują urlopy. Większość pieszych wypraw organizowana jest w sierpniu, ale nie jest to ścisła reguła, gdyż z niektórych miast pątnicy wyruszają np. w lipcu. Pielgrzymki na Jasną Górę w Polsce mają długą tradycję – przykładowo pierwsza pielgrzymka z Pabianic wyruszyła w 1468 roku.
Z kim?
Na pielgrzymkę wiele osób zabiera znajomych lub rodzinę, ale nie jest to reguła. Niektórzy wyruszają sami. Podczas tej wyprawy możesz kontaktować się z bliskimi. Samodzielne wyruszenie nie oznacza jednak, że podczas pielgrzymki ciągle będziesz samotna. Podczas wędrówki poznasz innych ludzi, z którymi połączy Cię wspólny szlak. Problemy typu „nie mam z kim iść” tak naprawdę nie są problemami, bo inni idą z Tobą.
Co zabrać na piesze wakacje?
To będzie wbrew pozorom dość długa lista. Do plecaka warto wrzucić: krem z filtrem, nakrycie głowy, środki do stóp (jak talk czy krem, plasterki, bandaż – może się przydać), informator pielgrzymkowy, legitymację, dokumenty, pieniądze, środek na komary i kleszcze, zegarek, budzik lub telefon, żywność i wodę, agrafki, zeszyt i długopis, karimatę, woreczki, odblaski, igłę i nici, tabletki na ból gardła, wapno do picia i środek na komary.
Zobacz też: chcesz kupić plecak? 6 praktycznych wskazówek
Do dużej torby albo walizki warto zapakować: ubrania zakrywające ciało (m.in. ze względu na upały, postoje w lasach – kleszcze, i tzw. asfaltówkę), kurtkę lub ciepłą bluzę (ranki bywają chlodne), zapasowy płaszcz przeciwdeszczowy, śpiwór, małą poduszkę, piżamę, skarpetki, bieliznę, klapki kąpielowe, zapasowe buty, szampon, mydło, pastę i szczoteczkę do zębów, namiot, latarkę, leki, witaminy, jedzenie (takie, które się nie zepsuje i zajmuje stosunkowo niewiele miejsca – np. konserwy, kisele, zupki na wodę), herbatę, ładowarkę do telefonu, powerbank.
Trochę pielgrzymkowych statystyk
Zgodnie z danymi, jakie udostępniło Biuro Prasowe Jasnej Góry, w 2017 roku do Częstochowy na piesze wakacje przyszło ok. 123 tys. osób w 263 pielgrzymkach pieszych. Sakrament małżeństwa przyjęło (nie tylko przy okazji pielgrzymki) 38 par, a spowiednicy na Jasnej Górze poświęcili 32.755 godzin podczas posługi w konfesjonałach. Zgodnie z wynikami badań CBOS z września 2017 r. uczestnictwo w pielgrzymkach zadeklarowała 1/3 Polaków. Prawie 30% była na pielgrzymce razem ze znajomymi, a ok. 10% – z kolegami z pracy lub z grupą związaną z zainteresowaniami. Największym zainteresowaniem pielgrzymów cieszy się Jasna Góra. Statystyki mówią, że był tam co piąty Polak. Drugie miejsce zajmuje Licheń, ale różnica punktów procentowych między pierwszym a drugim miejscem wynosi aż 55.
Na Jasną Górę nie tylko na piechotę
Do Częstochowy organizowane są także pielgrzymki rowerowe, biegowe, konne, a także pielgrzymki na rolkach. Jak podaje Biuro Prasowe Jasnej Góry, w ubiegłym roku do Częstochowy dojechały 144 grupy rowerowe, w których uczestniczyło 8 tys. 100 rowerzystów. W 16 grupach biegowych wzięło udział łącznie 363 osób, a w pielgrzymce konnej uczestniczyło 38 ułanów. Pielgrzymka na rolkach liczyła w sumie 206 osób.
A jakie są Twoje sposoby na spędzanie wakacji?
Iwona Kuśmierz