Dekalog randkowania w Sieci – kompletny poradnik

0
808
czy randki przez internet są bezpieczne

Być może jakiś czas temu zakończył się Twój ostatni związek i stwierdziłaś, że pora wracać na ring. Albo po prostu stwierdziłaś, że masz dosyć samotnych wieczorów. Albo masz chęć na poznanie kogoś nowego, niekoniecznie w romantycznym sensie. W takich sytuacjach Singielki coraz chętniej korzystają z pomocy Internetu. Jak skutecznie i bezpiecznie randkować w Sieci?

Zasada 1: Zrób porządek i określ swój cel

Randkowanie w sieci będzie przyjemne, skuteczne i bezpieczne, jeśli od początku określimy nasze oczekiwania. Czy chcemy po prostu wyjść poza krąg naszych starych znajomych? Może szukamy erotycznej przygody? Albo przeciwnie – kogoś „do grobowej deski”? Szczere określenie tego, czego szukamy pozwala nam nie błądzić po omacku. Zanim zaczniesz szukać, dobrze się przygotuj.

 • Upewnij się, że Twoja ostatnia relacja jest naprawdę emocjonalnie zamknięta;

 • Uporządkuj relacje ze swoim Ex;

 • Uporządkuj swoje media społecznościowe;

 • Zadbaj o siebie;

 • Określ swoje priorytety – czego szukasz?

 • Pomyśl, co możesz wnieść do związku;

 • Określ oczekiwania wobec Partnera i relacji;

 • Dobierz portal randkowy do swoich potrzeb;

 • Uświadom sobie, że wiele osób szuka miłości przez Internet i to nie jest porażka ani wstyd;

A potem ruszaj na łowy. Tylko gdzie szukać idealnego partnera?

Zasada 2: Dobierz portal odpowiedni dla swoich potrzeb

Oczywiście najczęściej drugą połówkę znajdujemy w szkole i na uczelni. Czasami w pracy, na wakacjach lub przez wspólnych znajomych. Bywa, że przygodna znajomość w klubie przerodzi się w coś więcej (ale raczej na to nie licz – to teren idealny, gdy szukasz erotycznej przygody, ale nie związku). Niektórzy korzystają z szybkich randek. Możesz też w swoich poszukiwaniach wykorzystać portale społecznościowe (miałam kilka takich znajomości za pośrednictwem Facebooka) fora, aplikacje albo polskie portale randkowe. Dają całkiem sporo możliwości.

W zależności od swoich preferencji (teraz wiesz, dlaczego to takie ważne) możesz wybierać spośród portali erotycznych, randkowych czy matrymonialnych. Część oferuje psychotesty pozwalające na lepsze dopasowanie potencjalnych Partnerów. Inna część fora tematyczne a nawet wydarzenia towarzyskie (wyjazdy, wakacje dla singli czy wspólne imprezy). Część pozwala na kontakt jedynie z zaaprobowanymi wcześniej kandydatami. Są takie, na których szukamy po prostu nowych znajomości czy towarzyszy we wspólnych aktywnościach. Aby lepiej szukać po prostu wybierz ten dopasowany do swojego celu. No i oczywiście zarejestruj się!

co napisać o sobie w serwisie randkowym

Zasada 3: Uzupełnij profil

Skoro wiesz, czego szukasz i gdzie, pora dać światu znać, że jesteś gotowa na wejście w nową relację. Uzbrojona w świadomość własnych zalet i z przygotowanymi „tyłami” możesz uzupełnić swoje dane. Jak uzupełnić profil na portalu randkowym? Zacznij oczywiście od zdjęcia. Oceniamy ludzi po okładce, niestety. Zastanów się więc, jakie fotografie wybrać? Najlepsze będą te, na których:

 1. Prezentujesz się bardzo korzystnie – jesteś ładnie ubrana i umalowana, korzystnie wyglądasz. Odpadają więc wszystkie „imprezowe” fotki. Jeśli masz za sobą profesjonalną sesję zdjęciową – tym lepiej! Uważaj jednak, by w Twojej galerii nie było wyłącznie selfie.

 2. Widać, czym się interesujesz, że Twoje życie jest ciekawe. Że Ty jesteś ciekawa. Miłośniczka teatru może pokusić się o umieszczenie relacji z warsztatów. Fanatyczka wspinania – fotki ze ścianki albo górskiej wyprawy. Ale uważaj! Nie sugeruj w ten sposób nieprawdy. Nie wprowadzaj w błąd. Jeśli nieczęsto jeździsz na rowerze wybierając „kolarskie” zdjęcie wyślesz mylący komunikat.

 3. Wszystko wyraźnie widać. Dobra jakość fotografii to podstawa. Nie wycinaj fragmentu ze zdjęcia, nie powiększaj.

 4. Nie odsłaniasz zbyt wiele. Nawet na portalu typowo erotycznym raczej nie pokazuj się zupełnie nago. A już na pewno nie prezentuj wtedy całej twarzy. W pozostałych przypadkach szukając profilowej fotki postaw na wysokiej jakości zdjęcia, na których wyraźnie widać Twoją twarz i korzystnie się prezentujesz.

 5. Nie przesadziłaś z retuszem. Oczywiście nie ma niczego złego w usunięciu efektu czerwonych oczu czy nałożeniu delikatnego filtra. Ale jeśli przesadzasz z Photoshopem pokażesz się jako osoba nieautentyczna i zakompleksiona. A przecież i tak kiedyś zobaczy Cię na żywo, zaspaną i z zapuchniętymi oczami. Wszystkie naklejki, uszka, noski i gwiazdki zostaw nastolatkom.

 6. Widać, że masz ciekawe życie. Pozytywne wibracje to podstawa. O ile na zdjęcie profilowe wybierz takie, na którym widać tylko Ciebie, o tyle pozostałe miejsce w galerii mogą (i powinny) zająć fotki, na których jesteś w towarzystwie ważnych dla Ciebie osób. Jeśli wszyscy bohaterowie dobrze się prezentują i wyrażą zgodę, dodawaj śmiało. Pokażesz się jako osoba komunikatywna i otwarta na nowe znajomości. Niech Twój profil nie skłąda się z samych selfie!

 7. Uśmiechasz się! Mowa ciała wiele mówi o człowieku.

Równie ważne są pozostałe elementy profilu. Kilka zgrabnych zdań opisujących Ciebie i Twoje oczekiwania bardzo zachęcą. To właśnie dlatego tak istotna jest świadomość swoich mocnych stron i… po prostu lubienie siebie. Unikaj niby-tajemniczych opisów typu „jak napiszesz to mnie poznasz” i ogólników. Na pewno masz swoje pasje i sukcesy na koncie. Pokaż to! W kilku zdaniach napisz, kim jesteś i kogo lub czego szukasz. Uzupełniając dane, nie podawaj jednak:

 • Adresu email, w którym jest Twoje imię i nazwisko;

 • Adresu

 • Numeru telefonu

 • Innych danych wrażliwych, zwłaszcza bankowych

 • Linków do kont społecznościowych

Teraz… cała zabawa dopiero się zaczyna. Dobrze uzupełniony profil na portalu randkowym prezentuje Cię taką, jaką jesteś – w najlepszym wydaniu. Pokaż siebie, określ oczekiwania i… unikaj tego, co może potencjalnie zniechęcić, jak wulgaryzmy czy jednoznacznie negatywne, obraźliwe komentarze. A jeśli nic nie przychodzi Ci do głowy i uważasz się za nudziarę? Znajdź to, co kochasz, albo przynajmniej próbuj nowych rzeczy. Wychodź z domu. Nie dla profilu. Dla ciekawszego życia.

Zasada 4: Szukaj właściwych osób

Randkowanie to przygoda i nie ma co zupełnie skreślać człowieka tylko dlatego, że nie wpisuje się w 100% w naszą wizję idealnego chłopaka. Ale po rejestracji prawdopodobnie będziesz zalana wiadomościami. Możesz wręcz czuć się zagubiona. Albo zdezorientowana. Albo nielojalna wobec kogoś tylko dlatego, że korespondujesz i umawiasz się z kilkoma osobami naraz. Jak nie tracić czasu?

 • Korzystaj z filtrów wyszukiwania;

 • Wykup pakiet premium – unikniesz niechcianych wiadomości czy ograniczeń w korespondencji;

 • Nie trać czasu na profile bez zdjęcia;

 • Ostrożnie podchodź do „zbyt idealnych” kont. Możesz wykorzystać wyszukiwanie obrazem w Google i sprawdzić, czy fotka nie pochodzi z banku zdjęć. W Internecie dostępne są też listy fałszywych kont – pomagają uniknąć przykrości;

 • Prośba o pieniądze, dane wrażliwe czy „numer telefonu celem weryfikacji” powinny wzbudzić Twoje podejrzenia;

 • Jeśli ktoś nie wysila się na dłuższą wypowiedź albo milczy – nie ma wobec Ciebie poważnych zamiarów;

 • Jeżeli ktoś naciska na spotkanie, seks albo od razu wyznaje miłość – to raczej nie jest osoba godna zaufania;

 • Jeśli ktoś jest nieuprzejmy albo nadmiernie kontrolujący w kontaktach wirtualnych – będzie taki w realu;

 • Wyeliminuj narcyza. Facet gada wyłącznie o sobie a na profilu ma jedynie selfie – coś jest nie tak. To skupiony na sobie egoista. Unikaj też desperatów błagających o uwagę;

 • Nie trać czasu na facetów, którzy szukają erotycznej przygody albo znajomości bez zobowiązań i otwarcie o tym piszą – chyba, że sama tego właśnie chcesz;

 • Gdy dany chłopak nie wywołuje tych przyjemnych dreszczy, ma diametralnie różne priorytety albo rozmowa zwyczajnie się nie klei – nie wahaj się zakończyć znajomości w kulturalny sposób.

Zasada 5: Wychodź z inicjatywą

Profil na portalu randkowym to za mało. On musi jeszcze żyć. Nie bój się być aktywna – udzielać na forum, zadawać pytania czy wysłać wiadomość do upatrzonego chłopaka. Randki w Internecie właśnie od tego się zaczynają. Jak prowadzić rozmowę, by była ciekawa?

 • Nie odpowiadaj monosylabami. Krótkie zdania, po których niewiele można dodać, zamykają dyskusję.

 • Stosuj pytania otwarte, by dowiedzieć się więcej o drugiej osobie;

 • Stosuj pytania zamknięte, gdy przyjdzie do konkretnych ustaleń;

 • Nie zachowuj się jak stalkerka. Chłopak naprawdę nie chce wiedzieć, że wyszukałaś w Internecie wszystko co się dało na jego temat i godzinami ślęczysz na jego profilu;

 • Dobrze jest określić pewne sprawy jasno. Nie bój się zapytać, czy chłopak jest w innej relacji (bo nie umawiasz się z zajętymi);

 • Bierz poprawkę, że nie jesteś jedyną osobą, z którą on rozmawia i się spotyka. O ile oboje nie chcecie wyłączności, nie powinien to być temat rozmów i powód do zazdrości;

 • Unikaj kontrowersyjnych tematów w początkowej fazie znajomości. Na politykę i omówienie ustawy aborcyjnej przyjdzie jeszcze czas. A jeśli już do tego doszliście – postarajcie się szanować nawzajem swoje zdanie;

 • Nawiązuj do tego, co wcześniej omówiliście albo do ciekawych wydarzeń kulturalnych;

 • Nie bój się – nie musisz odpowiadać od razu. Miej swoje życie.

Zasada 6: Stosuj zasadę ograniczonego zaufania

Jak bezpiecznie randkować w Sieci? Mając świadomość, że w Internecie konta zakładają nie tylko uczciwi ludzie. Zdecydowana większość ma szczere intencje i jest tymi, za których się podaje. Ale nie wszyscy. Dlatego:

 • Nie podawaj od razu wszystkich danych kontaktowych. Adres prześlesz dopiero wtedy, gdy poznasz człowieka osobiście na neutralnym gruncie i zdecydujecie się zacieśnić więź;

 • Ostrożnie i rozważnie dysponuj numerem telefonu czy linkami do Twoich kont w social mediach. Może się okazać, że ta relacja wcale nie jest tak wspaniała, jak się wydawała na początku. To powinny być informacje dla wybranych.

 • Nie przesyłaj pieniędzy ani nie udostępniaj danych bankowych;

 • Ostrożnie z golizną. Rozbierane zdjęcia mają przykry zwyczaj wyciekania; Pikantne fotki można wysłać chłopakowi, ale nie facetowi z Internetu. A jeśli już – niech nie widać na nich twarzy ani niczego, co pozwoli Cię zidentyfikować. To jednak pomysł dla osób w stałych związkach opartych na zaufaniu;

 • Nie musisz podawać nazwiska każdemu. Imię na początek w zupełności wystarczy;

 • Zgłaszaj przypadki podszywania się i innych oszustw;

Zasada 7: Uprzejmość popłaca

Kultura osobista obowiązuje również w kontaktach wirtualnych. Dlatego przestrzegaj zasad netykiety. Nie przeklinaj, nie obrażaj, nie nadużywaj CapsLocka (to w języku Internetu oznacza, że krzyczysz). Mnogość emotikonek i wykrzykników też nie jest mile widziana. Pokaż się jako osoba dobrze wychowana i pisz grzecznie oraz poprawnie. A jeśli z jakiegoś powodu relacja nie wypali – postaraj się krótko ale uprzejmie o tym poinformować. Bądź fair wobec innych i traktuj swoich wirtualnych znajomych dokładnie tak, jak sama chcesz być traktowana.

randkowanie przez internet

Zasada 8: Pozwól relacji się rozwijać

To normalne, że otrzymujesz wiele wiadomości. To też normalne, że „zarzucasz sieci” szeroko. Nie spiesz się. W miarę postępu relacji jedne kontakty będziesz utrzymywać, inne nie. Jedne pogłębisz, inne nie. Nie naciskaj, bo związek rozwija się w tempie wolniejszego. Nie narzucaj się. Skoro on nie pisze to znaczy, że nie czuje takiej potrzeby. A jeśli oboje czujecie chemię i spod klawiatury lecą iskry, może zechcecie spotkać się twarzą w twarz? Nie próbuj tego wymusić ale też nie odkładaj w nieskończoność. Omówcie miejsce i czas spotkania oraz to, co planujecie robić. I do dzieła!

Zasada 9: Bądź bezpieczna na pierwszej randce

 • Na pierwszą randkę umów się w miejscu publicznym;

 • Poinformuj bliskich, gdzie się udajesz i kiedy planujesz powrót;

 • Nie umawiaj się na późną godzinę;

 • Nie umawiaj się u siebie ani u niego w domu;

 • Postaw na własny środek transportu – taksówkę czy Twoje auto. Nie wsiadaj do samochodu osoby nieznajomej;

 • Miej przy sobie naładowany, włączony telefon;

 • Jeśli szukasz głębszej relacji, raczej unikaj wyzywającego stroju i seksu po pierwszym spotkaniu. A jeśli już wylądowaliście w łóżku – nie dramatyzuj, tylko zachowaj się uprzejmie i zwiększ dystans. Raczej nie zostawaj do rana;

Zasada 10: Baw się dobrze

Jak się zachowywać na pierwszej randce? Przede wszystkim poznajcie się trochę i dobrze się bawcie. Nie bierz wszystkiego bardzo poważnie. Prawdopodobnie to nie pierwsza i nie ostatnia taka sytuacja. Ubierz się ładnie i odpowiednio do wybranej aktywności. Dobrym pomysłem jest wypad na rower, kino albo spacer po parku. Może być wizyta w ulubionej kawiarni. Nie musi być długa. Lepiej zostawić niedosyt niż się sobą znudzić. Potem podziękujcie sobie, pożegnajcie się i… zdecydujcie, czy będzie kolejna randka. Najważniejsze w całej tej grze nie jest „upolowanie” kogokolwiek, tylko miłe spędzenie czasu i zawieranie znajomości. Pamiętaj o tym. Powodzenia!

Poprzedni artykułBluzy oversize – modowy hit ostatnich sezonów
Następny artykułPozytywna historia kredytowa, czyli jak sobie pomóc w staraniu o kredyt
Joginka zakochana w pięknym słowie. Kibicuje Kobietom w ich rozwoju.
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments