Home Finanse Praca Zawody przyszłości dla Kobiet w 2023 roku

Zawody przyszłości dla Kobiet w 2023 roku

0
3816
zawody przyszłości dla kobiet -2021

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są zawody przyszłości
 • W jakie kompetencje warto inwestować
 • Jak rozpocząć karierę w jednym z zawodów przyszłości

Pandemia koronawirusa zmieniła gospodarkę. Zmienił się również rynek pracy. Niektóre branże, jak hotelarstwo i gastronomia, podupadły i dopiero odrabiają straty. Inne, jak handel czy kinematografia, przeniosły się do Sieci. Jeszcze inne dopiero odczują „odbicie”, jak branża fitness. Warto wykorzystać ten czas, by przemyśleć swoją ścieżkę zawodową i zainwestować w jeden z zawodów przyszłości. To może być trampolina do sukcesu, dodatkowy dochód lub plan “B”. W zmiennym świecie warto zadbać o swoją pozycję negocjacyjną. Pamiętaj, że jeśli masz dodatkowy dochód, podnoszące Twoją wartość rynkową kompetencje i oszczędności jest ona o wiele lepsza, Ty możesz podejmować odważniejsze decyzje w zgodzie ze sobą i w konsekwencji być szczęśliwsza.

Jest wiele zawodów, które mają przyszłość i oferują szczególnie kobietom najlepsze możliwości zatrudnienia. Od dłuższego czasu potrzebni są nie tylko matematycy, inżynierowie czy informatycy. Jakie zawody mają przyszłość przede wszystkim dla Ciebie, zdradzamy Ci!

Jakie są zawody przyszłości w 2022 roku?

Specjalistka ds. IT

Zawody przyszłości 2021 to nowe technologie i informatyka. Programistki, webmasterki, informatyczki czy inne specjalistki mogą spać spokojnie. Branża IT ciągle potrzebuje nowych rąk do pracy. Projektowanie stron www, opieka nad sklepami internetowymi czy tworzenie aplikacji mobilnych to tylko przykładowe obowiązki. Coraz ważniejsza jest również kwestia cyberbezpieczeństwa. Coraz częściej robimy zakupy przez Internet, płacąc kartą, telefonem lub BLIKiem. Dokumenty przechowujemy w chmurze, sprawy urzędowe załatwiamy przez Profil Zaufany a umowy zawieramy korzystając z podpisu elektronicznego. Dowód osobisty mamy w aplikacji. Nic dziwnego, że bezpieczeństwo tak wrażliwych danych jest coraz ważniejsze a Osoby potrafiące je zabezpieczyć są cenne. Zaletą zawodu jest możliwość pracy online nawet w niepełnym wymiarze godzin i niski próg wejścia.

 • Jak zacząć?

Kurs programowania czy webmasteringu czy studia informatyczne oraz portfolio to podstawa. Można na przykład zrobić stronę www czy zbudować sklep internetowy pro bono, w zamian za referencje. Płatnych ofert można szukać na Useme, Oferii czy Olx. 

Psychodietetyczka i diet coachyni

Zamknięcie odbiło się na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Nic dziwnego, że pragniemy wrócić do formy. Dlatego dietetyka online i diet coaching budzą coraz większe zainteresowanie. Spekuluje się na temat powstania zawodu kogoś w rodzaju managera ds zdrowia, kto kompleksowo zająłby się zlecaniem badań, projektowaniem diety oraz przygotowaniem planu treningowego. Kurs dietetyki to absolutne minimum aby zacząć. 

 • Jak zacząć?

Studia, kurs i może na początek współpraca z dużymi sieciami (jak Nature House) pomogą Ci rozwinąć skrzydła i zdobyć pierwsze klientki. Ważne jest zbudowanie zaangażowanej społeczności i dobry, merytoryczny content.

Social media managerka

Social media, jak LinkedIn, Facebook czy Tik Tok, są narzędziem nie tylko rozrywki, ale również rekrutacji i działań promocyjnych. Trzeba działać kreatywnie i błyskawicznie reagować w dobie realtime marketingu. Zaletą tego zawodu jest niski próg wejścia: wystarczy laptop czy telefon. Wada? W pracy jest się praktycznie cały czas i wbrew pozorom nie każdy orientuje się w realiach mediów społecznościowych.

 • Jak zacząć?

Staż lub praktyki w agencji to doskonały początek. Pomoże Ci to nabyć doświadczenie, zbudować portfolio i zdobyć pierwsze Klientki na przykład przez Useme, Facebooka czy z polecenia.

Trenerka personalna online

Odchodzimy od klasycznego etatu na rzecz wielu zleceń. Nic dziwnego, że oczekujemy siłowni otwartych 24/7 i indywidualnej opieki trenerskiej off- i online w dogodnych dla nas godzinach. Aplikacje treningowe czy nawet treningi w Sieci na żywo to nowe trendy, które warto wykorzystać. Wymaga to jednak ukończenia kursów lub specjalistycznych studiów.

 • Jak zacząć?

Ukończenie studiów na kierunku wychowanie fizyczne oraz kurs trenera personalnego to podstawa. Potem można zainwestować w specjalizację i zacząć współpracę na przykład z dużą siecią fitness. Można też założyć kanał na YouTube i zacząć od publikowania treningów, budując społeczność i markę osobistą.

Homestagerka

Ceny nieruchomości są wysokie, rośnie też rynek wynajmu. Coraz więcej Osób traktuje nieruchomość jako aktywo. Coraz więcej też zauważa, jak dobrze urządzone wnętrze wpływa na samopoczucie. Zarówno szykując się do wynajmu lub sprzedaży jak i projektując własne lokum możemy skorzystać z usług homestagerki. To Osoba, która zawodowo przygotowuje nieruchomość tak, by była bardziej atrakcyjna dla Klientów. Również projektantki wnętrz nie powinny narzekać na brak zleceń.

 • Jak zacząć?

Kurs homestagingu można znaleźć w Internecie a portfolio budować projektując wnętrza znajomym. Trzeba tylko postarać się o ładne zdjęcia, zgodę na ich wykorzystanie oraz stronę internetową.

Brokerka informacji

Wiedza to władza a władza to pieniądze. Truizm, ale prawdziwy. Nic dziwnego, że dostęp do sprawdzonych danych jest w cenie. Biały wywiad czy budowanie baz z informacjami to zajęcia wymarzone dla brokerki informacji. Zacząć można od prostego wyszukiwania rekordów i wystarczy do tego jedynie Internet, więc próg wejścia jest niski. Na początku drogi to prosta realizacja zleceń, na wyższym to korzystanie z mniej dostępnych danych a nawet zaawansowanych narzędzi informatycznych.

 • Jak zacząć?

Studia i/lub kurs infobrokerski oraz praktyki pomogą Ci nabrać doświadczenia. Taki kurs jest dostępny na niektórych uniwersytetach i online. Pierwsze zlecenia znajdziesz na portalu Useme.

Analityczka big data

Z danymi pracują też analityczki Big Data. Duża liczba urządzeń generuje ogromną liczbę informacji. Z tego chaosu wnioski mają wysnuć właśnie analityczki Big Data. Z pomocą przychodzi im Sztuczna Inteligencja, uczenie maszynowe czy przechowywanie w chmurze. Wykorzystują nowoczesne narzędzia do obróbki danych lub nawet projektują własne. Dzięki nim można szybko i trafnie prognozować rozwój danej branży, natężenie ruchu (i przepustowość drogi) czy zapotrzebowanie na dany produkt. A to tylko przykłady. Umiejętności analityczne i informatyczne są tu nieodzowne. Konieczne jest jednak ukończenie studiów wyższych.

 • Jak zacząć?

Szukaj okazji do zaczepienia się w dużej agencji. Znajomość narzędzi programowania i studia informatyczne będą solidną podstawą.

SEO copywriterka

Biznes przeniósł się do Sieci. A te wszystkie sklepy internetowe i firmowe witryny internetowe trzeba wypełnić treścią. Tworzeniem perswazyjnych i przyjaznych dla wyszukiwarek treści zajmują się copywriterki. Kiedy zaczął się lockdown, wiele Osób zaczęło się szkolić w tym kierunku i pisać tzw. precle czy opisy towarów dla sprzedawców internetowych. Obecnie najlepiej zarabiają Osoby ze specjalizacją (fotowoltanika i OZE czy branża beauty) oraz potrafiące pisać w językach obcych. Zaletą zawodu jest niski próg wejścia (wystarczy tzw. lekkie pióro i portfolio) a wadą coraz większa konkurencja.

 • Jak zacząć?

Można zacząć od pisania pro bono, giełdy tekstów, kursu czy szkolenia. Można też po prostu napisać kilka przykładowych prac i odpowiadać na ogłoszenia z tak przygotowanym portfolio. Ofert szukaj na Useme, Facebooku lub Oferii. Ważna jest specjalizacja i znajomość języków obcych.

UX Designka

UX to w szerokim ujęciu doświadczenie użytkownika (user experience). Designerka odpowiedzialna jest za jego projektowanie tak w odniesieniu do produktów wirtualnych jak i fizycznych. Innymi słowy: dba o to, by Klient używając czy to aplikacji czy to ebooka lub urządzenia odczuwał zadowolenie. A więc wszystko ma być „user friendly”: strona internetowa przejrzysta, aplikacja intuicyjna w obsłudze a wirtualny kurs sprzyjający nauce. UX Designerka dba, by robienie zakupów na nowej platformie, korzystanie z aplikacji czy obsługa urządzeń była jak najprostsza.

 • Jak zacząć?

Kierunkowe wykształcenie to coś, bez czego nie ma mowy o dobrym portfolio. Duże firmy poszukują Kandydatek przez portale rekrutacyjne, więc dopieść CV i działaj!

Doradczyni finansowa

Coraz więcej Osób posiada oszczędności, wiele też zainteresowanych jest optymalizacją budżetu domowego. Ci, którzy posiadają fundusze zastanawiają się, co zrobić z nadwyżką przy tak niskich stopach procentowych. Zadaniem doradczyń i edukatorek finansowych jest poprawa relacji z pieniędzmi oraz zapoznanie z możliwościami inwestycyjnymi. 

 • Jak zacząć?

Zacząć trzeba od studiów kierunkowych i kursów. Im większe kwalifikacje tym większa szansa na zatrudnienie w branży lub rozwijanie własnej działalności gospodarczej (w formie kursów, konsultacji czy szkoleń).

I wiele więcej zawodów dla kobiet w 2023 roku

Jest również praca dla e-doradczyń zawodowych, coachyń czy e-tutorek. Więcej zajęcia mają wirtualne asystentki czy rekruterki. Można spodziewać się wzrostów w branży OZE z uwagi na kryzys klimatyczny. Rynek się zmienił: Skorzystała branża e-commerce i kurierska, straciła HoReCa. Warto to wykorzystać na swoją korzyść i już teraz zastanowić się nad swoją przyszłością zawodową:

 • Jak widziałabym swoją przyszłość? Jakie są prognozy dla poszczególnych branż? Czy mam “plan B”?
 • W czym jestem naprawdę dobra? Za co mnie chwalą?
 • Co tak naprawdę chcę i lubię robić?
 • Czy posiadam odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie? Jak mogę je uzupełnić?
 • Jakie są prognozy dla poszczególnych branż? Jak widzę swoją przyszłość?

Po uczciwej analizie swoich mocnych stron (w formie analizy SWOT czy mapy myśli na przykład) można:

 • Zrobić analizę rynku. Kto z branży może mnie potrzebować? Zebrać adresy i numery telefonów. Pogłębić research na temat wybranych firm;
 • Zebrać informacje o dostępnych kursach i studiach i uzupełnić lukę kompetencyjną. Można też spróbować wolontariatu lub staży;
 • Stworzyć kreatywne, spersonalizowane CV pod konkretne stanowisko w konkretnej firmie. Warto użyć słów – kluczy z ogłoszenia i skonsultować dokument z Doradczynią kariery. Do wygenerowania CV można użyć szablonu lub Canvy;
 • Zadbać o szczegóły: profesjonalny adres e-mail, brak literówek, zdjęcie a nawet…  tytuł maila;
 • Koniecznie nawiązać kontakt z Osobami odpowiedzialnymi za rekrutację (np. via LinkedIn);
 • Przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej;

Analizując swoje uczucia, życiorys i feedback otrzymany od wspierających Osób możesz określić swoją drogę zawodową. Nawet pozornie niezwiązane ze sobą wybory, jak matematyka i szkoła muzyczna, mogą wiele powiedzieć o Twoich predyspozycjach. Dzięki temu możesz zadecydować w jakim kierunku iść i gdzie najlepiej się sprawdzisz.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zostaw komentarz!x