Tworzysz treści na bloga, stronę internetową, lub prowadzisz profil w mediach społecznościowych? Zobacz listę najbardziej przydatnych narzędzi, aplikacji i serwisów.
Spis
Z tego wpisu dowiesz się:
- Gdzie założyć swoją stronę?
- Gdzie tworzyć piękne grafiki i banery na stronę?
- Optymalizacja i zmniejszanie wagi zdjęć
- Jak dobrać pasujące do siebie kolory i zachować spójność wizualną?
- Najpopularniejsze banki zdjęć i filmów
- W jakich aplikacjach montować i obrabiać wideo ?
- W jakiej aplikacji planować posty na instagramie?
- Dowiesz się za pomocą jakich narzędzi nagrasz webinar lub podcast
- Jakie są najlepsze sposoby na zrobienie ankiety?
- Gdzie notować pomysły?
- Jak skrócić link, aby go było łatwo udostępnić?
- Jak sprawdzić czy strona ładuje się na urządzeniach mobilnych?
- Gdzie sprawdzić prędkość ładowania strony?
- Wstępny audyt SEO
Na jakiej platformie założyć stronę?
Jednym z bardziej popularnych serwisów do stworzenia własnego bloga lub strony jest WordPress. Możemy korzystać z gotowego serwisu, w którym wystarczy się zalogować, lub zainstalować wersję oprogramowania na własnym serwerze. Ta druga opcja daje znacznie więcej możliwości jak np. łatwe i bez dodatkowych kosztów podpięcie własnej domeny. Lubię wordpress za wiele bezpłatnych motywów, masę genialnych wtyczek, szerokie grono osób które z niego korzystają (łatwe rozwiązywanie problemów) oraz za częste aktualizacje.
Jak tworzyć grafiki na stronę? Najlepsze narzędzia i aplikacje
Do stworzenia ładnej, estetycznej i przejrzystej grafiki nie trzeba znać zaawansowanych programów graficznych. Do prostych projektów- czyli takich jakich potrzebujemy wystarczą nam wymienione programy. Moim ulubionym miejscem do tworzenia obrazków jest Canva. Posiada prosty intuicyjny panel, jest ładna – tak, dla mnie to ważne:), posiada wiele formatów i niemal gotowych obrazków, w których wystarczy podmienić tekst, lub zdjęcie.
Przykładowy wpis w formacie na Facebooka. Wymyśliłam to na szybko, projektowanie trwało dosłownie 60 sekund. Możemy dowolnie wybierać układy np.kolaż, zmieniać teksty, zdjęcia, kolory. Pełna dowolność.
innym polecanym programem jest Crello
Polecam również YouCreo. Z kolei do zmiany rozmiaru i wielkości zdjęcia, oraz do gumowania tła, zmiany kontrastu na komputerze używam Pixlr.com/editor, a na smartfonie aplikację Photo Editor lub Snapseed.
Zobacz też: 31 pomysłów na kobiecy biznes!
Ratunku, moje zdjęcia są na ciężkie! czyli jak zmniejszyć wagę zdjęcia
Zrobiliśmy świetne zdjęcie, ale załadowanie go trwa w nieskończoność, a dodatkowo zabiera dużo miejsca na stronie i ją opóźnia. Są różne kompresory grafik, ale jakość bardzo często pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza jeśli to większy format. Moim ulubionym narzędzi do zmniejszania wagi zdjęcia jest Optimizilla. Łatwo ją zapamiętać ze względu na uroczego smoka, którego mają w logo 🙂 Dodajemy zdjęcia, po czym otrzymujemy informację o ile procent obraz może stać się lżejszy nie tracąc przy tym za wiele na jakości. Jest podgląd więc można zrobić test jak zdjęcie będzie wyglądało, jeśli jeszcze bardziej je odchudzimy.
Dobór kolorów na stronie – spójność i harmonia
Z doborem kolorów na stronę jest trochę tak jak z urządzaniem mieszkania. Jak byłam na etapie wystroju wnętrza odwiedzała wszystkie sklepy z dodatkami. W każdym znajdywałam coś bardzo ciekawego i ładnego, co naprawdę bardzo mi się podobało. Dobrze, że jednak tych wszystkich rzeczy nie kupiłam! Żadna nie pasowałaby do siebie, były w skrajnych, gryzących się kolorach. I choć każdy z osobna mi się podobał to w połączeniu ze sobą wyszedłby niezły chaos i nie wyglądałoby to zbyt dobrze. Dlatego jeśli lubisz czerwony, zielony i granatowy to nie znaczy, że te wszystkie kolory muszą się znaleźć jednocześnie na stronie. Z pomocą przybywa coolors.co tak zwany generator kolorów, który określa pasującą względem siebie grupę kolorystyczną. Musimy wybrać jedynie główny kolor przewodni, lub oprzeć się na gotowych zestawach. Świetny wpis znajdziesz tutaj: One Little Smile – wizualna ściągawka»
Banki zdjęć i filmów – lista
Zestawienie najciekawszych banków darmowych zdjęć z otwartą licencją na wykorzystanie. Z polskich odnośników polecam pierwszy, kawał dobrej roboty w dodatku za darmo! Wystarczy skopiować nazwę do przeglądarki. Jeśli wolisz wygodniejszą wersję pobierz spis wszystkich aplikacji z aktywnymi linkami i zapisz na pulpicie. Lista jest dostępna na dole wpisu.
- JestRudo
- Pexels
- Pessel.co
- Pixabay
- Unsplash
- Picjumbo
- StartupStockPhotos
- LibreStock
- Foodiesfeed – zdjęcia jedzenia
- Morguefile
- FreeImages
- GratisoGraphy
- FreeForCommercialUse
- Widevo – bank filmów
Jak obrabiać filmy i montować video ze zdjęć?
Próbowałam wielu aplikacji do tworzenia filmów, ale najczęściej kończyło się odinstalowaniem ich. Nie spełniały swoich funkcji, albo bardzo obniżały jakość obrazu. Najpopularniejszymi i sprawdzonymi aplikacjami do tworzenia filmów są InShot (Andriod) oraz iMove (iOS). Z kolei jeśli chcesz zrobić film ze zdjęć to super sprawdzi się Lumen5.
Media społecznościowe – część Twojego wizerunku
Regularne publikowanie postów
W mediach społecznościowych jest już chyba każdy! Dodajemy zajawki postów, nowe produkty, zachęcamy do aktywności. Najlepiej jeśli jest to regularnie. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej planoly i later.com. Dzięki nim można zaplanować posty np. na tydzień i nie poświęcać już na to codziennie czasu.
Niebanalne kompozycje
Dzięki aplikacji Grid Maker możemy podzielić jeden obraz na wiele mniejszych części i uzyskać ciekawy efekt. Jeśli zrobimy to w przemyślany sposób to efekt wow gwarantowany. Ciekawa jest również aplikacja Preview, która pozwala nam uzyskać jedność i spójność kolorystyczną naszego profilu. Popularne są również Snapseed i Lightroom.
Jak stworzyć konferencję online?
Konferencje i webinary są obecnie bardzo na czasie. Nie można się temu dziwić! Są bardzo angażujące i wiele osób woli słuchać np. podczas sprzątania czy jazdy samochodem, niż poświęcać całą swoja uwagę na czytanie. Najprostszym sposobem będzie live na facebooku, który możemy również umieścić na swojej stronie opartej na WordPressie. Popularne jest również Zoom i BeliveTV. Bardziej zaawansowanym narzędziem jednocześnie dającym większe możliwości jest OBS. Do nagrywania podcastów, czyli samego dźwięku bez wizji polecam Audacity. Edytor audio pobieramy na dysk komputera.
Chcesz o coś zapytać czytelników? Sprawdzone ankiety
Ciągle staramy się coś udoskonalać w biznesie, w obsłudze klienta. Czasem musimy po prostu zrobić badanie rynki i sprawdzić opinie klientów. Jeśli szukasz narzędzia tworzenia ankiet to świetnie sprawdzą się do tego Formularze Google lub Typeform.
Niezawodne notatki
Często fajne pomysły przychodzą w najmniej oczekiwanych momentach. Nie zawsze pod ręką masz długopis, a wiesz, że za chwilę o tym zapomnisz. Świetnymi narzędziami online do robienia notatek jest EverNote i Pocket. Pewnie, notatki też można zapisywać w klasycznym notatniku na starftonie. Problem pojawia się wtedy kiedy stracimy te dane. W momencie kiedy nasze notatki wiszą w chmurze to są dostępne z każdego urządzenia i masz pewność, że nic się z nimi nie stanie.
Skracacze linków
Czasem mamy tak długi i dziwny link, że nie chcemy go publikować. Pomoże nam strona bit.ly tak zwany skracacz linków. Możemy podać w nazwie co chcemy, dzięki temu taki odnośni ładniej wygląda. Jednak nie za to lubię ten serwis. Wolę go wykorzystywać do tworzenia kreacji reklamowych lub systemu poleceń. Dla każdej kampanii generuje inny link i wiem co działa. Owszem, same statystyki strony sprawdzimy również w Google Analytics, jednak tam znajdziemy informację, że np. osoba weszła na naszą stronę z FB i to wszystko. Dzięki oddzielnemu linkowi do każdej promocji wiemy precyzyjnie skąd to nas trafia użytkownik.
Jak sprawdzić wygląd strony na urządzeniach mobilnych?
Smartfony i urządzenia mobilne generują nawet 70% ruchu na stronie. Stąd bardzo ważne jest poprawne ładowanie. Strona nie może się rozjeżdżać, wieszać lub częściowo nie ładować. Musimy pamiętać o tym już na etapie projektowania strony, że obecnie wymogiem jest responsywność. Oznacza to, że grafiki i moduły wyświetlają się poprawnie niezależnie od rozmiaru wyświetlacza. Z pomocą przychodzi nam Responsinator. Po wpisaniu adresu www naszej strony widzimy ją oczami czytelnika korzystającego ze smarftona i tabletu w różnych konfiguracjach, rozmiarach obrazu i rozdzielczościach.
Prędkość ładowania strony – czy to ważne?
Twoja strona posiada duży współczynnik odrzuceń, czyli wyjść w krótkim czasie po odwiedzeniu lub nie klikając w żaden odnośnik? Najpierw zastanów się jakie treści można u Ciebie znaleźć. Być może użytkownik znajduje na niej dużo wartościowej wiedzy, dowie się tego po co przyszedł i wychodzi. Jednak jeśli posiadasz duży współczynnik odrzuceń może to świadczyć również o tym, że strona ładuje się długo i wiele osób rezygnuje i ją zwyczajnie wyłącza. Prędkość ładowania strony sprawdzisz w teście PageSpeed Insights, dodatkowo otrzymasz informację, które elementy strony ją opóźniają. W informacji zwrotnej uzyskamy oddzielnie wynik dla ładowania komputerów, oddzielnie dla urządzeń mobilnych. Dzięki temu wiemy nad czym trzeba popracować.
Mini audyt SEO – wstępna pomoc w optymalizacji i pozycjonowaniu
Dlaczego wstępna? Bo moim zdaniem nic nie zastąpi osoby, która się na tym zna i przyjrzy się naszej stronie. Jednak taka wstępna analiza pomoże nam jeśli zastanawiamy się, czy w ogóle mamy na stronie elementy do poprawienia. Są dwa narzędzia, które mogę polecić. Z czego to pierwsze to Seooptimer – jest łatwiejszy w odbiorze, posiada czytelne wykresy.. Drugim narzędziem jest Sitechecker – prostszy panel, informacje zbliżone, ale warto zawsze porównać stronę w obu wersjach. Obie analizy są po angielsku.
Content is king, czyli słowo o słowach kluczowych
Jeśli tworzymy artykuły dobrze jest dopasować je do obecnych trendów, do tego co się teraz czyta i co jest na czasie. Pomocny okaże się planer słów kluczowych w Google Adwords, UberSuggest lub AnswerThePublic. W tym ostatnim narzędzi wpisujemy w wyszukiwarkę interesujące nas hasło ( pamiętamy o zmiany języka na polski) i otrzymujemy odpowiedź w jakich kontekstach i o co pytają internauci. Łatwiej tworzy się treści jeśli mamy hasła klucz. Najbardziej angażujące treści podpowie nam BuzzSumo.
A jakie są Twoje ulubione?
OOOO! jejuńciu! kawał solidnej roboty!
dodaję do zakładek 🙂
Bardzo cenne i przydatne wskazówki dla blogerów lub innych twórców w sieci. Korzystam z wielu z nich (Canva i Snapseed wymiatają!) i mogę zgodzić się, że ich intuicyjność oraz mnogość funkcji pozwala wyczarować niesamowite rzeczy na swoją stronę. Świetny wpis! 🙂
W wolnej chwili powrócę, bo sporo przydatnych informacji, warto wiedzieć. 🙂
Świetne porady! Zapisuje w ulubionych i wrócę tutaj 🙂
Calkiem całkiem, świetny post.
a co do wordpress – nie rozumiem go. Zostaję wierna blogerowi 😀
Wykonałaś kawał solidnej roboty, tworząc to zestawienie miejsc i narzędzi przydatnych dla twórców internetowych. Kilka nazw jest mi znanych, ale kilka to odkrycie, za co Ci serdecznie dziękuję! Szczególnie zainteresowało mnie Crello, bo dotychczas większość grafik tworzyłam w Canvie 🙂
Dziękuję Dana!
I zapraszam po więcej 🙂
Super przydatne informacje, a za te banki zdjęć to idę Cię przytulić kilku nie znałam 🙂
Bardzo cenne porady. Każdy bloger powinien je przeczytać:)
Ja mam właśnie problem, że po dodaniu zdjęć na bloga nie są tak wyrazne jak powinny… optymalizuje je i może przez to tracą na jakości 🙁 Myślałam, że tak nie jest, ale dzięki za uświadomienie! Muszę jeszcze sprawdzić seooptimer:)
Super rady 🙂 Pozdrawiam
Kawał dobrej roboty, bardzo się przyda. Dziękuję!
Dziękuję 🙂
Super przydatne. O wielu narzędziach i stronach nie wiedziałam.
Świetnie przygotowany poradnik. Na pewno skorzystam z kilku apek, któtych nie znałam.
Bardzo fajny artykuł, taki box z najważniejszymi wiadomościami, bardzo lubię Canvę
Obszerne opracowanie 🙂
Większość z tych aplikacji również wykorzystuję na codzień.
Chętnie korzystam też z tablic Pinteresta do wymiany inspiracji z klientami jak tworzę logo lub identyfikacje wizualne. Zbieram też inspiracje pod konkretne projekty – uwielbiam go jako narzędzie.
O tak, pinterest też się świetnie sprawdza !
Jestem na blogu może z tydzień i nie spodziewałam się, że dowiem się tylu wartościowych rzeczy w tak krótkim czasie. Serdecznie Pozdrawiam!
Hej, zajrzałam do Ciebie tutaj, bo znalazłam link do tego postu u ciebie w komentarzu, na grupie Hakerki.
Sama bloguje i jestem bardzo ciekawa tego, jak inne to robią.
Post jest bardzo wartościowy, Twój layout oraz kompozycja postu jest rewelacyjna. Będę tutaj zaglądać częściej.
Świetny post! Na pewno skorzystam z tych wskazówek 🙂 Niektóre ze stron/programów już znam.
Bardzo ciekawy artykuł. Zapisałam go sobie i na pewno do niego wrócę:)
Bardzo fajny i czytelny poradnik, przyda się każdemu!
Jak ja się cieszę że najtafilam na tak tresciwy wpis i tyle informacji. Część znałam a kilka sobie sprawdzę. Ogromne dzięki 🙂 Za taką wiedzę płaci się w ebook ach, a tutaj taki świetny wpis.
Aż sobie zapisałam link do Twojego tekstu! Mnóstwo przydatnej wiedzy 🙂 Zwłaszcza banki zdjęć to coś, z czego często korzystam. Jestem fanką unsplash.com 🙂
Świetne porady. Na pewno będę wracać do tego wpisu ?
Dobry pomysł.