8 powodów dla których warto przygotować budżet domowych wydatków

0
730
Planowanie budżetu domowego
Planowanie budżetu domowego

W dobie gdy czas ma dla nas duże znaczenie i nikt nie ma ochoty na robienie rzeczy zbędnych warto zastanowić się czy warto poświęcić go na… przygotowywanie budżetu domowego. Finanse i planowanie wydatków do dość istotne sprawy, ale jeśli nadal nie jesteś do końca przekonana czy projektowanie przyszłych wypływów środków, którymi dysponujesz ma jakiś sens i jest celowe, przeczytaj ten artykuł. Oto 8 argumentów ZA tym, aby przygotować budżet domowych wydatków.

1. Trzymasz wydatki w garści

Dzięki przygotowaniu budżetu domowego możesz mieć stałą kontrolę nad poczynionymi zakupami i widzisz ile na co wydajesz. Jest to bardzo istotne zwłaszcza wtedy, gdy masz wrażenie, że pieniądze szybko się rozchodzą. Dzięki budżetowi możesz łatwo zdiagnozować te obszary wydatków, które pochłaniają najwięcej środków i jeśli będziesz chciała, możesz także przeciwdziałać temu i to ograniczyć.


Jest to kolejny artykuł z serii oszczędzania i planowania domowego budżetu.
Warto zajrzeć do każdego z nich jeśli chcesz optymalnie zarządzać swoimi wydatkami, oraz zaplanować strategię oszczędzania i cięcia kosztów co w skali roku okaże się odczuwalną sumą.

Cykl artykułów:
1. Budżet domowy – co to jest i jak nad nim zapanować?
2. Jak zaplanować budżet domowych wydatków?

3. Jak obniżyłam rachunek za telefon? Mój sposób + recenzja Nju Mobile
4. Ranking kont oszczędnościowych
5. 25 pomysłów na kobiecy biznes


2. Łatwiej Ci stwierdzić na co Cię stać

Sporządzając regularnie budżet domowy znasz swoją sytuację finansową i łatwiej będzie Ci określić na co możesz sobie pozwolić. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku zakupów, które będą generować dalsze wydatki. Dobrym przykładem będzie tutaj samochód – znając swoje miesięczne wydatki możesz łatwo obliczyć ile zostaje Ci pieniędzy po ich zrealizowaniu i czy będzie Cię stać na utrzymanie auta, które pali określoną ilość gazu czy benzyny.

3. Masz większą szansę na oszczędzanie

Jeśli co miesiąc spisujesz wydatki i weryfikujesz je z budżetem, masz większą szansę na wykrycie niedociągnięć, które mogą zmotywować Cię do oszczędzania. Jeśli uświadomisz sobie ile rocznie wydajesz i ile zarabiasz, będzie Ci łatwiej ograniczyć wydatki, które są zbędne, a przez to saldo na Twoim koncie będzie większe.

Jak zaplanować budżet domowy?
Jak zaplanować budżet domowy

4. Dowiadujesz się nowych rzeczy o sobie

Jeśli planujesz wydatki, a potem weryfikujesz plan z rzeczywistością i jesteś przy tym szczera ze sobą, z pewnością dowiesz się na swój temat co najmniej kilku ciekawych rzeczy, których być może byś nie zauważyła gdyby nie budżet domowy. Nie tylko dowiesz się na co i ile wydajesz, ale także poznasz swój prawdziwy stosunek do wydawania i planowania. Czy teraz na pewno wiesz jakie masz podejście do tych spraw? Może się okazać, że Twoje przypuszczenia są inne niż rzeczywistość, dlatego zdobądź się na wysiłek i zweryfikuj swoje poglądy przez sporządzanie budżetu i jego regularną weryfikację.

5. Dajesz dobry przykład

Odpowiedzialnie i dojrzale podchodząc do finansów osobistych i kwestii związanych z domowym budżetem dajesz dobry przykład innym. Comiesięczne planowanie wydatków może wiele nauczyć dzieci – zastanów się nad włączeniem ich w planowanie wydatków, ponieważ z takich rodzinnych spotkań finansowych będą mogły się wiele wynieść.

6. Poszerzasz swoje horyzonty i rozwijasz się

Pracując nad budżetem domowym możesz zdobywać nowe umiejętności i rozwijać swoje horyzonty. Jeśli zainteresuje Cię tematyka finansowa możesz poszukać w bibliotece książek na ten temat albo blogów w Internecie. Dodatkowo zdobywasz nie tylko wiedzę, ale i być może nową pasję. Wszystko, co nowe może okazać się interesujące, także finanse osobiste i zarządzanie budżetem domowym.

Planowanie wydatków
Planowanie wydatków

7. Pracujesz nad sobą i możesz stać się lepsza

Pracując nad budżetem domowym pracujesz nad sobą. Jest tak dlatego, że konstruowanie budżetu i jego weryfikacja wymaga od Ciebie nie tylko czasu, ale i szczerości oraz systematyczności. Przez dobrowolne nakładanie na siebie obowiązków pracujesz nad sobą, dlatego można powiedzieć, że sporządzając budżet uczysz się odpowiedzialności.

8. Zastanawiasz się dwa razy zanim wydasz

Konstruowanie budżetu i jego weryfikacja przyczynia się do wzrostu Twojej świadomości finansowej, a to powoduje, że wydajesz ostrożniej. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, bo w ten sposób bierzesz większą odpowiedzialność za stan swoich finansów. Oczywiście praca nad budżetem nie uchroni Cię przed pokusą udania się na niezaplanowane zakupy (konieczna jest więc czujność), ale ryzyko takiego posunięcia będzie raczej niższe niż u osoby, która nie ma pojęcia o co chodzi z planowaniem wydatków.

A czy Ty planujesz swój budżet domowy? a może często go przekraczasz i nie wystarcza Ci na podstawowe potrzeby? Daj znać w komentarzu!

Poprzedni artykuł10 darmowych i ekspresowych sposobów na relaks!
Następny artykułJak prawidłowo myć włosy?
StylRoom
Codziennie robię research, aby serwować tylko to co jest teraz na czasie! Poruszam tematy mody i stylu, ale także coraz częściej kieruję się w stronę biznesu, rozwijania własnej firmy i dzielę się doświadczeniami z tego zakresu.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments