Ubezpieczenie zdrowotne dla kobiet w ciąży

0
150
ciąża a ubezpieczenie zdrowotne

Chroń się dodatkowo

Ciąża to wspaniały czas. Warto się do niego przygotować również pod kątem zapewnienia sobie opieki lekarskiej na odpowiednim poziomie. W czasie oczekiwania na szczęśliwe rozwiązanie trzeba przejść szereg obowiązkowych i zalecanych badań by upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo. Prywatna opieka medyczna zapewnia szybszy dostęp do profesjonalnej diagnostyki, leczenia i porodu w komfortowych warunkach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie usługi medyczne przysługują każdej Osobie w ciąży?
  • Dlaczego warto zainwestować w prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
  • Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu dodatkowej ochrony medycznej?

Opieka nad ciężarna w ramach NFZ

Zacząć wypada od opisania zakresu opieki medycznej nad każdą ubezpieczoną Kobietą ciężarna. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia każda ubezpieczona Osoba w ciąży ma prawo do opieki ze strony specjalistów:

  • Lekarza ginekologa, który monitoruje stan zdrowia ciężarnej i rozwój płodu a także zleca niezbędne badania. Część z nich jest obowiązkowa;
  • Położnej środowiskowej w formie wizyt domowych na podstawie skierowania w okresie od wyjścia ze szpitala aż do momentu zagojenia się rany pooperacyjnej. Obejmuje opiekę nad matką i dzieckiem do 2 miesiąca życia. Wyboru położnej można dokonać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta na stronie internetowej www.pacjent.gov.pl;
  • Personelu szpitala. Ciężarna ma prawo do skorzystania ze wszystkich zabiegów niezbędnych z uwagi na jej stan zdrowia. Niezależnie od tego, czy a ubezpieczenie, musi być przyjęta do szpitala. Należy jej się opieka w okresie połogu (czyli do 6 tygodni po porodzie), w tym np. porady na temat laktacji;
  • Możliwy jest wybór szkoły rodzenia, nawet bezpłatnej. Ułatwi to przygotowanie się do porodu i opieki nad noworodkiem;

Można zgłosić się do lekarza na dowolnym etapie ciąży. Warto to zrobić jak najwcześniej, by od początku zatroszczyć się o zdrowie swoje i przyszłego dziecka a także wykonać obowiązkowe badania. Aby uniknąć kolejek i poszerzyć diagnostykę warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie prywatne. Niektóre pakiety obejmują wiele udogodnień, jak znieczulenie na życzenie, poród w wodzie, lotosowy czy jednoosobową salę w szpitalu. Warto uważnie czytać umowę. Są ubezpieczenia obejmujące takie usługi ale już nie sam poród. Inne oferują pełny panel diagnostyczny, ale za dopłatą. A jakie badania musi wykonać każda osoba w ciąży?

ciąża a ubezpieczenie zdrowotne

Badania obowiązkowe w ciąży:

Osoba w ciąży powinna być pod stałą opieką lekarską by upewnić się, że płód rozwija się prawidłowo. Dlatego na liście badań obowiązkowych znajdują się:

  • morfologia krwi (9-10., 15-20., 27-32. i 33-37. tydzień ciąży)
  • badanie moczu (9-10., 11-14., 15-20., 21-26., 27-32. i 33-37., 38-39. i po 40. tygodniu ciąży)
  • Badanie USG (11-14., 21-26., 27-32. i po 40. tygodniu ciąży)
  • badanie w kierunku przeciwciał odpornościowych (9-10. i 27-32. tydzień ciąży)
  • pomiar ciśnienia tętniczego (9-10., 11-14., 15-20., 21-26., 27-32. i 33-37., 38-39. i po 40. tygodniu ciąży)
  • WR – odczyn Wassermanna (9-10. i 33-37. tydzień ciąży)
  • pomiar wagi ciała (9-10., 11-14., 15-20., 21-26., 27-32. i 33-37., 38-39. i po 40. tygodniu ciąży)
  • badanie ginekologiczne (wewnętrzne) (7-8., 9-10. i 11-14. tydzień ciąży)
  • tętno płodu (33-37., 38-39. i po 40. tygodniu ciąży)
  • badanie położnicze (15-20., 21-26., 27-32. i 33-37., 38-39. i po 40. tygodniu ciąży)
  • ocena ruchliwości płodu (21-26., 27-32. i 33-37., 38-39. i po 40. tygodniu ciąży)

Bywa jednak (jak w przypadku cukrzycy, niedoczynności tarczycy czy innych chorób) że wymagana jest poszerzona diagnostyka. Dlatego dla komfortu przyszłej Mamy warto zapewnić sobie dostęp do szerokiego zakresu badań i konsultacji z lekarzami i specjalistami różnych specjalności (w tym nawet diabetologa czy endokrynologa).

Co gwarantuje prawo ciężarnej?

Polskie prawo gwarantuje Osobom w ciąży szczególną ochronę, w tym prawo do opieki medycznej niezależnie od tego, czy są objęte ubezpieczeniem. W przypadku odprowadzania składek na NFZ mogą również korzystać z placówek publicznej ochrony zdrowia. Każda ciężarna ma dodatkowe uprawnienia:

  • Prawo do wszystkich świadczeń, jakie muszą jej zostać udzielone ze względu na stan zdrowia nawet wtedy, gdy nie ma ona ubezpieczenia (do 6 tygodni od dnia porodu)
  • Szpital musi przyjąć pacjentkę. Może jednak z uwagi na brak miejsc wskazać inną placówkę i zapewnić transport  lub prosić o przybycie np. za kilka godzin, jeśli akcja porodowa jest na zbyt wczesnym etapie.

Nawet jeżeli z jakiegoś powodu Kobieta utraci prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, będąc w ciąży zachowuje część praw i może zgłosić się do lekarza. Aby jednak zapewnić sobe dodatkową ochronę i lepsze warunki porodu warto postarać się o prawo do ubezpieczenia w ramach NFZ. Jeśli chcesz rodzić w komfortowych warunkach i mieć szybszy dostęp do wysokiej jakości diagnostyki medycznej pomyśl koniecznie o wykupieniu prywatnego ubezpieczenia.

Co powinien zawierać dobry pakiet medyczny?

Zakres opieki w ramach prywatnego ubezpieczenia powinien być dobrany zgodnie z Twoimi potrzebami. Na przykład ciężarne z cukrzycą bądź niedoczynnością tarczycy powinny mieć pogłębioną diagnostykę i większy dostęp do dodatkowych zabiegów czy opieki neonatologicznej w okresie połogu (ryzyko rzucawki czy problemy z donoszeniem ciąży). Również Osoby które mają w rodzinie przypadki poronień czy chorób genetycznych powinny bardziej o siebie zadbać. Co więc powinien zawierać dobry pakiet ubezpieczeniowy dla kobiet  w ciąży?

  • konsultacje lekarza internisty,
  • wizyty w gabinecie ginekologicznym,
  • dostęp do podstawowych badań laboratoryjnych,
  • dostęp do szkoły rodzenia,
  • konsultację położniczą po porodzie,
  • konsultację pediatryczną dla noworodka.
  • możliwość wykonania badań prenatalnych, np. USG z oceną ryzyka wad genetycznych (w 11-14 tygodniu), oceną połówkową (między 18 a 22 tygodniem), z dopplerem płodu (w 28-32 tygodniu),
  • możliwość wykonania badań serologicznych, bakteriologicznych, hormonalnych, markerów nowotworowych,
  • przegląd stomatologiczny.

Warto zapytać o dodatkowe udogodnienia podczas porodu (wybór pozycji oraz osoby towarzyszącej czy znieczulenie na żądanie) oraz zakres opieki w okresie połogu. Niektóre pakiety obejmują dodatkowe usługi, ale już nie samą opiekę podczas akcji porodowej.

Jak wybrać dobry pakiet medyczny dla kobiet w ciąży?

Dokonując wyboru należy kierować się kilkoma wskaźnikami:

  • Dostępność placówek

Ważne jest, by lekarze czy laboratorium byli możliwie blisko tak, by dotarcie na badanie czy wizytę kontrolną nie było utrapieniem. Szeroka sieć placówek z możliwością zapisów on-line powinna znacznie uprościć troskę o zdrowie swoje i dziecka. Z obszernej siatki przychodni i laboratoriów znane są PZU czy Luxmed. Zależy to jednak od konkretnej miejscowości. 

  • Limity badań/zabiegów

Część opieki medycznej nad ciężarną można realizować w ramach NFZ. Można zdecydować się również na bezpłatną szkołę rodzenia. Wykupując dodatkową ochronę zwróć uwagę na zakres usług – czy dostęp do badań jest szeroki czy może istnieją mocne ograniczenia? Może zakontraktowana jest konkretna liczba wizyt lub wymagane są dodatkowe opłaty? Sprawdź to koniecznie.

  • Okres karencji

Ważną częścią umowy jest karencja, czy okres kiedy ubezpieczenie już jest opłacone ale nie można jeszcze z niego korzystać. Dlatego ochronę medyczną najlepiej zacząć rozważać zanim na teście ciążowym pojawią się dwie wymarzone kreski. Okres karencji może wynosić nawet 12 miesięcy i warto brać to pod uwagę. Planowanie ciąży się opłaca!

Od czego zależy stawka?

Koszt ubezpieczenia zależy od wielu czynników: Zakresu zakontraktowanych świadczeń (jak znieczulenie na żądanie czy obecność osób trzecich na sali porodowej), czasu obowiązywania, długości karencji etc. Nie bez znaczenia jest również, czy zostało wykupione prywatnie czy też dla pracowników firmy. Ochrona może obejmować jedną osobę, małżonków lub całą rodzinę. Najczęściej opłata miesięczna prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego to koszt 100-200 zł miesięcznie na osobę. Warto jednak zapewnić najlepszą ochronę sobie i dziecku w tak szczególnym okresie, jak ciąża.

Porównanie przykładowych pakietów medycznych dla Kobiet w ciąży

Ubezpieczenia zdrowotne dla Kobiet w ciąży
L.P.FirmaPakietOpłata miesięcznaKarencjaUsługiKontakt
1LuxMedPromed483złopłata rocznaProwadzenie ciążywww.luxmed.pl/
2MedicoverElite+202-260 złwww.medicover.pl
3Platinum
4PolmedCiąża103,34złopłata rocznaZabiegi za dopłatąwww.polmed.pl
5CazdrowieStandard39,90złProwadzenie ciąży
cazdrowie.pl
6Komfort93,50zł
7Komfort +161,50zł
8PZUKobieta12 miesięcyPakiet badańwww.pzu.pl
9Tu ZdrowieSzpital Luxod 100 zł1 dzień każdego m-caOperacje macicywww.tuzdrowie.pl
10Szpital Lux Prestige

Jak widać sieci Polmed i PZU mają przygotowane pakiety specjalnie dla Pań. Pozostałe oferują pomoc medyczną i prowadzenie ciąży w ramach oferty ogólnej o różnym zakresie. Warto nadmienić, że w ramach pakietów szpitalnych Tu Zdrowie otrzymujesz kompleksową opiekę szpitalną, w tym nie tylko operacje macicy czy leczenie nietrzymania moczu, ale też operacje tarczycy. Z kolei pakiet badań w pakiecie PZU Kobieta pozwala na pogłębioną diagnostykę. Konkretne rozwiązanie wybierz już zgodnie z własnymi, indywidualnymi potrzebami.

Źródła
https://zdrowotne.ubezpieczenie.com.pl/najlepsze_ubezpieczenie_zdrowotne_dla_kobiety_w_ciazy/31,1143.html
https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/ubezpieczenie-w-ciazy
https://www.zaplo.pl/blog/czy-oplaca-sie-wziac-prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne-ceny-abonamentow-medycznych

Poprzedni artykułCzy inwestycja w fundusze ETF jest opłacalna? Wyjaśniamy!
Następny artykuł10 prostych patentów na zadbanie o siebie jesienią
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments